Aracınızda Hasara ve Hırsızlığa Davet Çıkaran Alışkanlıklar

Otomobillere son dönemlerde gelen zamlar, artık otomobilleri yatırım araçları haline de getirdi. Daha da değerlenen araçların çalınma riskleri yükselirken, zarar görmesi durumunda tamir masrafları da artık daha pahalıya geliyor. Bazen kaçınılmaz olsalar da, hırsızlıkların ve aracınıza gelebilecek zararların birçoğu da önlenebilir. Hırsızların her zaman en kolay hedefi seçerek, en sorunsuz şekilde sonuca gitmek isteyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Birkaç basit noktaya dikkat etmek sizi büyük masraftan kurtarabilir.

Değerli eşyaları görünür şekilde açıkta bırakmayın: Aracın pencerelerinden görünen teknolojik cihazlar en başta olmak üzere, çantalar ve her tür merak uyandıran eşyanızı araçta bırakmak hedef haline gelmenin en kolay yolu. İçinde değerli hiçbir eşyanızın olmadığı bir çantayı araçta bırakmak bile camları değiştirmenize değmeyecektir.

Yedek anahtarı hep aynı yerde saklamak:  Yedek anahtarı aracın içinde bırakmak veya altına bantlamak başta iyi bir fikir gibi gelebilir fakat yedek anahtarınız için aslında en doğru yer cüzdanınızın bir gözü olmalı. Tabi cüzdanınızı kaybederseniz anahtarlar da gideceği için, daha dikkatli olmanız gerekebilir.

Karanlık alanlara park etmek: Aracınız gece ne kadar az görünüyorsa zarar görme ve çalınma riski de o kadar yüksek demektir. Hırsızlar görünmek istemeyeceklerdir, yani aracınızı popüler, kalabalık ve aydınlık alanlara park etmek en doğrusu. Kimse yanından sürekli yayaların aktığı bir aracı çalmak istemeyecektir.

Kapıyı kilitlememek: Bir dakika için bile ayrılıyor olsanız aracınızı mutlaka kilitleyin. Hemen iki dakika diye düşündüğünüz zamanlar aracınızın hırsızlığa en müsait olduğu anlar olabilir.

Trafikte çatışmak: Trafikteyken önünüzdeki araç size sadece bir otomobil olarak görünse de, huyunu suyunu hiç ama hiç bilemeyeceğiniz birinin aracı kullandığını unutmayın. Aracından inip camlarınızı indirmeyeceğinden emin olamayacağınız için en iyisi dramadan uzak durun ve sağlığınız için trafikte her zaman affedin.

Aracı yıkatmamak: Ne alakası var diyorsanız, bakımsız araçların kaybının da önemi olmayacağı hırsızın vicdanını rahatlatabilir J Aracınızı yıkatmak, ergenlik çağındaki gençlerin aracınızın tozu üzerinde rahatsız edici olabilecek yaratıcılıklarına zemin bırakmayacaktır.

Ağaç altına park etmek: Burada düşünmeniz gereken hırsızlar değil, kuşlar. Kuş pislikleri aracınızın boyasını yıpratma gücüne sahip ve kuşlar otomobillere doğal yollardan zarar verebilen canlılar.

Başkasının alanını da kaplayacak şekilde park etmek:Trafikte en sevilmeyen hareketler arasında yer alan bu tarz park edişin diğer sürücülerde şiddet uyandırdığı çok net. Trafiğin bile en çok park yeri bulmak için dolaşan araçlar nedeniyle tıkandığı araştırmalarla kanıtlanmışken, uygun şekilde park etmekle beraber diğer en sevilmeyen hareketlerden de kaçınmanızı öneririz.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar