Arabanız hangi hallerde, nereye çekilir? Çekilirse ne yapmalısınız?

Araç nerede park halindeyse çekilir? Her yanlış park etmiş araç çekilir mi? Aracımın nereye çekildiğini nereden öğrenebilirim? Çekici parası, park parası ne kadar? Aracınız çekildiğinde ne yapmalısınız, ceza tutarları nelerdir? Aracınız ilk kez çekildiğinde bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

28 Mart 2011 yılında çıkan genelgeye göre, araçların otoparklara çekilişlerine sınırlama getirildi. Ayrıca aracın çekilebilmesi için trafik polisinin kararı gerekiyor. Fakat uygulamada aracınız çok farklı nedenlerle çekilebiliyor.Aracınız çekilirse başınıza gelebilecek 9 talihsiz senaryo bu durumlardan sadece en bilinenleri. Peki aslında hangi durumlarda aracınız çekilebilir?

Araçlar yasal olarak sadece belirli durumlarda çekilebilir

2011 yılında yayımlanan genelgeden önce araçların hangi durumlarda çekileceği, tam olarak belirtilmemişti. Bu nedenle birçok vatandaşın aracı durduk yere çekilmeye devam etti. 28 Mart 2011 tarihli genelgede araçların çekici tarafından çekilmesi için olması gereken şartlar şöyle belirlendi;

  • Belediye otobüsü, taksi, dolmuş, tramvay duraklarına,
  • Yaya kaldırımı ve geçitlerine,
  • Okul geçitlerine,
  • Kamu kurum ve kuruluşları ile hastane, sağlık kuruluşu, garaj, park, konut gibi yerlerin giriş çıkışlarına,
  • Usulüne uygun park etmiş aracın yanına,
  • Kavşak içlerine, tünel girişlerine, köprü girişlerine,
  • Yangın musluklarının yanına,
  • Özürlü araçları için ayrılan yerlere,

trafik düzenini bozacak şekilde park edilmiş olması gerekir.

Bunun dışında park yasağı olan yerlere aracınızı park ederseniz aracınız çekilmez park cezası yazılır.

Artık Trafik Polisi Karar Verecek

Yeni düzenlemeye göre, araçların otoparka çekilmesine Trafik Polisinin karar vermesi öngörüldü. Genelgeden önce yetkisiz kişi ve kuruluşlar trafik görevlileri bulunmaksızın araçları rahatça çekiyorlardı. Yeni düzenlemeye göre yetkisiz kişilerin araç çekmesi yasaklanmış bulunuyor.

Eğer aracınız çekilirken yanına gelirseniz aracınızı çekilmekten kurtarabilirsiniz. Yasal olarak bu durumda çekici aracınızı size teslim etmek ve ‘’idari para cezası’’ tutanağı size iletmek zorunda.

Arabamın Hangi Parka Çekildiğini Nasıl Öğrenebilirim?

Aracınız İstanbul İl sınırları içinde çekildiyse, aracınız İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı otoparklara park edilmiştir. Hangi parka park edildiğini öğrenmek için İstanbul Otopark Projesisitesine girerek, plakanız ile öğrenebilirsiniz. Yada CEKICI boşluk PLAKANIZI yazarak 1550’ye SMS göndererek aracınızın hangi parka çekildiğini öğrenebilirsiniz. İstanbul’daki otoparklar hakkında bilgi almak için Trafik Vakfı İnternet Sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Araç Çekme Ücretleri Nedir? Trafik Park Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?  

Araç çekme ücretleri Trafik Vakfı tarafından belli bir standarda bağlanmıştır. Araç çekmede çekici ücreti 70 TL olarak işlem görüyor. Çekilen araçların günlük otopark ücretleri ise; Motorlu bisiklet mobilet 2 TL, motorsiklet 5 TL, otomobil, kamyonet, minibüs, arazi taşıtı 10 TL, kamyon, otobüs, tır, iş makinası 20 TL, römork 30 TL.

Otoparktan 6 ay almazsanız aracınız satılabilir!

6 ay otoparktan alınmayan araçlar satılır ve bedelleri Emanet Hesabına aktarılır. Satıldığı tarihten 5 yıl içinde müracaat edilmez ise para hazineye kalır.

Trafik park cezalarınızı sorgulamak için Emniyet Genel Müdürlüğü sitesindeki Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama bölümünü ziyaret edebilirsiniz. Burada karşınıza çıkan alana ad, soyad, TC kimlik no ve doğum tarihinizi girerek, Park cezanız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Trafik park cezası 88 TL, erken ödemede ise 66 TL’dır. Engelliler için ayrılmış yerlere engelli olmayan sürücülerin park etmeleri durumunda uygulanacak ceza ise 176 TL olarak belirlenmiştir.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar