Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Antifiriz’deki Gizli Tehlike

Antifiriz nedir?

Dışarıda bahar havası olsa da, Ocak ayındayız ve kış aylarında araçlarda sürüş güvenliği için kullanılması gereken maddelerden biri de antifiriz.

Antifiriz, su, etilen glikol, metanol ve diğer zehirli kimyasalların birleşiminden oluşan ve otomobillerde kullanılan sıvıların kışın donmaması yazın da kaynamamasını sağlayan bir bileşim. Eğer yutulursa 24 saat içinde ölüme neden olabiliyor. Kalıcı beyin hasarı, görme kaybı ve körlük yapabiliyor ve sadece 50 gramı bir yetişkini öldürebilecek kapasitede.

Antifiriz solumak veya yutmak

Antifirizi yutmak bir yana, uzun dönem solumak da insan sağlığı için olduğu kadar trafik güvenliği açısından da ciddi bir tehdit. Metanol,  sileceklerin cam üzerinde rahatça kaymasını engelleyerek, silecek lastiklerine, aracın metal aksamına ve boyasına zarar veriyor. Başağrısı, görüşte bulanıklık, bulantı, kusma en yaygın problemlerin başında geliyor. Antifiriz buharına sürekli maruz kalmak merkezi sinir sistemini etkilediğinden koma bile oluşabiliyor.

Çocuklar ve hayvanlar için çok cazip ve tehlikeli

Bu zehirli sıvının tatlı kokusu ve tadıysa, küçük çocuklar ve hayvanlar için çok cazip.  Bu yüzden antifirizi yere dökmek, suya karışabileceği yerlere atmak, kanalizasyona dökmek çok ama çok tehlikeli.

Antifirizle temas ederseniz ne yapmalısınız?

Eğer, antifiriz solumuşsanız, hemen temiz havanın olduğu bir ortama geçin. Eğer soluma güçlüğü varsa mutlaka acil tıbbi yardım çağırmalısınız. Eğer antifiriz cildinize temas etmişse su ve sabunla iyice yıkamak ilk yapılacak iş. Tahriş devam ederse mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Eğer antifiriz yutulduysa, sakın kusmaya veya bir ilaç almaya çalışmayın. 114 Alo Zehirlenme Hattına veya en yakın tıbbi yardıma ulaşın.

Antifiriz güvenli kullanılabilir mi?

Antifirizi her zaman orijinal kutusunda saklayın ve çocuklardan, hayvanlardan uzak tutun.  Dökülürse zehiri bekletmeden temizleyin. Antifirizi değiştirirken doğaya vereceği zararı unutmadan atıklarından kurtulmaya önem verin.  Daha az zehirli türlerini kullanmayı da seçebilirsiniz.

Örneğin Petrol Ofisi’nin son çıkardığı yeni formüllü cam suyu antifirizinin özelliği metanol içermemesi.  Seyir halindeyken ön ve arka camların üzerindeki buzlanmayı da önleyen Petrol Ofisi cam suyu antifrizi, cam üzerinde leke ve dalga oluşumunu engelliyor. Ürün her türlü hava ve yol koşulunda berrak ve net bir görüş sağlayarak özellikle gece kullanımlarında göz yanılmasını önlerken, silecek kolu ve süpürgesi, silecek motoru, cam fitili ve diğer tüm malzemelerle de uyumlu bir biçimde çalışıyor.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar