Akıllı telefonunuzu aracınızda Head Up Display olarak kullanabilirsiniz

Daha önce “Head-up Display (HUD) Göz hizası sanal göstergeler ne kadar sağlıklı?” haberimizde bu teknolojinin sürücü dostu olup olmadığını incelemiştik.  Artık HUD sistemleri ile üretilen az sayıdaki otomobillerden birine sahip olmasanız da bu teknolojiden yararlanabileceksiniz. Uydu navigasyon firması Garmin, otomobiller için portatif cama yansıtılan sanal gösterge aparatı üretti.  Böylece navigasyon verileri arabanın camından izlenebiliyor.Head Up Display

Portatif  HUD, akıllı telefonlarla ve bunlara yüklenen bir uygulamayla birlikte çalışıyor. Aparat yön oklarını, aracın hızını, toplam mesafeyi ve hız limitini gösterebiliyor. Veriler, HUD’un projeksiyon lensinden cama yapıştırılan bir filme yansıtılıyor.

Navigasyon sistemi aynı zamanda akıllı telefonun hoparlöründen veya aracın ses siteminden sesli uyarılar da verebiliyor.  Uygulama, iPhone, Android ve Windows8 taşıyan akıllı telefonlarla uyumlu.akıllı otomobil

Projekte edilen gösterge gece ve gündüz ışığına göre kendisini adapte edebiliyor. Bu tip sistemlerin portatif olması üreticiler açısından da oldukça mantıklı. Çünkü bir otomobilin ömrü ile bir akıllı telefonun ömrü birbirinden çok farklı. Portatif HUD larla bu teknoloji yalnızca üst sınıf araçlara özgü olmaktan çıkarak orta seviyedeki araçların da yaygın şekilde kullanımına sunuluyor.

Cihazın yurtdışındaki fiyatı $130 civarında. Uygulamayı ve lokal haritaları yüklemek içinse bir $30 daha ödemeniz gerekiyor. Cihaz henüz Türkiye’de bulunmuyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar