5 bin TL’nin Altındaki Eski Otomobilleri Satmak

5 bin TL’nin altında araç mı kaldı dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat hurda veya değil bu fiyat aralığında da satılık ikinci el arabalar var. İkinci elde bu sınıftaki araçlar, pazarın en dip noktası ve bu araçları satarkenki sorular ve cevaplar diğer dilimlerdekinden çok farklı. Eğer 5 bin TL’nin altında bir aracınız varsa, satarken nasıl problemlerle karşılaşabileceğinizden ve aracınızı en yüksek fiyata nasıl satabileceğinizden bahsetmek istiyoruz.

Tamir ettirmek mi, satmak mı?

ford taunus 1.6Bu fiyat grubundaki aracınıza en gerçekçi şekilde bakmalısınız. Birkaç yüz bin kilometreyi devirmiş eski bir araçtan söz ediyoruz. Eğer takasa verirseniz muhtemelen elinize geçecek olan net değer sıfıra yakın olacaktır. Bu noktada vermeniz gereken karar tamir ettirmek mi olduğu gibi satmaya çalışmak mı olmalı. Elbette bu tamir masraflarının ne kadar olacağına bağlı fakat eğer büyük tamirleri önceden yaptırmışsanız satış süreci daha hızlı ve kolay olabilir.

Eğer tamir maliyeti, satmayı düşündüğünüz rakamın yarısını buluyorsa parça olarak satmayı düşünmeniz yerinde olacaktır. Eğer tamir masrafları aracın fiyatının yarısından az ama sizin ödemek istediğiniz rakamdan çoksa potansiyel alıcıya bu durumu açmayı ve pazarlığa dahil etmeyi düşünebilirsiniz.

Aynı zamanda potansiyel alıcılarla eğer varsa aracınızın servis bakım geçmişini de paylaşırsanız hem mevcut sorunları saklamadan iyi niyetli bir şekilde pazarlık ettiğinizi göstermiş olursunuz hem de olabilecek yanlış anlamaların da önüne geçmiş olursunuz.

Gelen yorumlara canınızı sıkmayın

sahibinden tofaş

Tasit.com ‘da fiyatı 5 bin TL ve altında olan birçok otomobil ilanı bulunuyor.  Aracınıza bir fiyat biçmeden önce benzer araçların fiyatlarını bu ilanlardan inceleyerek bu ortalama fiyatın üzerine biraz da pazarlık payı eklemelisiniz.  Örneğin 5 bin TL’nin altına satmak istemiyorsanız ilanı 9 bin TL’den çıkmak size satışı 6.500 TL den kapatmanızı sağlayabilir.

Aracınızın belli bir grup alıcı için cazip olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Vergi ödemek istemeyen ve gün içinde kısa yolculuklar için bir otomobil satın almayı düşünen kişiler her zaman vardır. Gelen yorumlara moralinizi bozmayın.

Etkili bir araç ilanı hazırlamak

sahibinden satılık

Aracınızla ilgili ne kadar çok bilgi verirseniz satılma şansını da o kadar artırmış olursunuz. Tasit.com’da ilan açıklamasında kullanabileceğiniz neredeyse sınırsız bir alan var, onu kullanın. Açıklama kısmında aracınızın durumu konusunda net ve gerçekçi olun.  Tasit.com’da aracınızın 10 fotoğrafını boyut sınırı olmaksızın en yüksek kalitede ilanınıza ekleyebiliyorsunuz.  Aracınızın fotoğrafını çekerken dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili hazırladığımız ipuçlarından da mutlaka yararlanmanızı öneririz.

Alıcıların aracınızı görmek istemesi için önce ilanınızı okumaları gerekiyor. Aracınızla ilgili bilgileri maddeler halinde yazmak daha kolay okunmasını sağlayabilir.

Araba ilanı vermek için en uygun zaman

İlanınızın yayınını takip eden ilk birkaç gün genellikle en fazla talebi alacağınız günlerdir.  Aracınızı hafta sonu göstermeyi umuyorsanız ilanınızı hafta sonundan önce çıkmanızda yarar var.

Gözü kapalı pazarlıkçılar

Düşük dilimdeki araçlar için insanlar bazen aracı hiç görmeden fiyat pazarlığına girişebiliyor. Bu tavır size sorun çıkarabilir, çünkü aracı görmeden yapılan pazarlık, araç görüldüğü zaman ikinci bir pazarlığa kolayca dönüşebiliyor.  Amaç elbette sizin aracınızın fiyatı konusunda ne kadar esnek olduğunuzu tespit etmek. Kural olarak bu tip araçlarda karşınızdaki kişi aracı görmeden pazarlık yapmamanızı öneririz. Fiyatta yapılacak tüm değişikliklerin aracınızın durumunu ilgilendirdiğini bu yüzden araç görüldükten sonra pazarlık yapabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Gülünç Fiyatlar ve Talepler

Telefon ve online iletişim bir ölçüde karşı tarafın kimliğini gizlemeye imkan tanıdığından alıcılar bazen birebir görüşmede asla yapmayacakları tekliflerle gelebiliyorlar.  Sizin satmaya çalıştığınızdan daha eski araçla takas talep edenler, kitap dergi koleksiyonunu teklif edenler  veya kendi zor durumunu anlatarak aracınızı bağışlamanızı isteyenler olabiliyor. Gülünç isteklere yanıt vermemeniz en doğrusu.

Aracınızı tamir ettirip satmak isteyenler

Bazı alıcılar eski otomobilleri alıp tamir ettirerek karlı bir şekilde satmak isteyebilirler ve bu gayet normal. Sadece bilmeniz gereken bu amaçla aracınızı almak isteyenlerin kar paylarını korumak için size olabilecek en düşük fiyatı vermek isteyecekleri.

Aracı gösterecektiniz ama gelmediler..

Bu fiyat diliminde sık rastlanan durumlardan birisi de aracı göstereceğiniz potansiyel alıcının anlaştığınız saatte aracı görmeye gelmemesi. Bu durumların önüne geçmek için, yaklaşık bir zaman vermektense net bir saat söylemeye önem verin. Alıcıya o saatten sonra uygun olmayacağınızı net bir şekilde açıklayıp,  alıcıdan eğer gelemeyecekse haber vermesini isteyebilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar