Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Yağmurda Motosiklet Nasıl Kullanılır?

Yağmurlu havalarda motosiklet kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta var. Yağmurda, kuru havaya kıyasla motosikletin yol tutuş gücü oldukça azalır. Dolayısıyla gaz kontrolünün daha hassas olması ve hızın en az bir vites daha aşağı düşürülmesi gerekir. Fren mesafesi de normale göre daha çok uzayacağı için frenin yumuşak ve yavaşça gücü artırarak yapılması önem taşır. Yumuşak frenden kasıt, ön fren kolunun üç kademeli şekilde basıncı artırarak çekilmesidir. Aynı şekilde, arka fren çubuğunun da olabildiğince yumuşak şekilde kullanılması tavsiye edilir.

Genel olarak, yağmurda motosiklet kullanırken dikkat edilmesi gereken temel konular şunlardır:

Yağmurda Motosiklet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Yağmura uygun kıyafet

Yağmurlu havalarda en önemli ekipmanlardan biri kıyafettir. Normal pantolon veya ceket kâfi gelmeyecektir. Kıyafetlerinizin nemlenmesi hatta ıslanması hem sürüş esnasında rahatsızlık yaratır hem de soğuk alma riskinizi artırır. Bunun için yağmuru geçirmeyen kıyafetleri tercih etmek gerekir. Bunun yanı sıra, kaskın camı için de görüş açınızı açık tutan spreylerin kullanılması faydalı olacaktır.

Yağmurda Motosiklet

2.Doğru lastik seçimi

Kıyafet kadar önemli olan diğer unsur ise lastikler dir. Yağmurlu havalar yolun en kaygan olduğu durumlardır. Motosikletinizin lastiklerinin yağmura uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Yağmura bağlı olarak yollarda oluşacak su birikintileri en büyük düşmanınızdır. Hem bu birikintilerin derinliğini kestirememe hem de yanınızdan geçen aracın birikmiş suyu size sıçratma olasılığı risk oluşturur.

fren mesafesi

3.Yağmurda frenleme

Yolların kaygan olması fren kontrolünüzün de dengeli olmasını gerektirir. Yağmurlu havalarda daha çok arka fren kullanılmalıdır. Arka tekerleğin kayması halinde onu kontrol altına almak ön tekerleğe göre daha kolaydır. Benzer şekilde, kaygan yollarda güçlü fren yapmaktan kaçınmak; onun yerine kontrollü fren sağlamak önemlidir.

takip mesafesi

4. Takip mesafesi

Öndeki araçla takip mesafesini yağışlı havalarda normaldekinden daha uzun tutmak gerekir. Çünkü ıslak yollarda fren mesafesi daha uzundur.

5. Yağmurlu havaya uygun hız

Tabii ki, ıslak yollarda hızı da düşürmek önemlidir. Normal hıza göre en az % 10 – 20 daha az hızlı sürmek güvenlik açısından önem taşır.

Yağmurda Motosiklet Kullanımı

6.Yağışın başladığı an en tehlikelisi

Günlerdir süren kuru havanın üstüne yağan yağmurun getirdiği risk, motosiklet kullanıcıları açısından daha fazladır. Çünkü yoldaki yağ ve kirin toplanmasına neden olur. Bunun için yapılacak en doğru hareket, yola çıkmadan evvel mümkünse en az 1-2 saat bekleyerek, yağmurun yoldaki kiri ve yağı süpürmesini sağlamaktır.

Yağmurda Motosiklet Sürmek

7. Şimşek çaktığında

Yağmura paralel olarak şimşeğin de başlaması halinde motosiklet kullanmayı bırakmak en güvenilir çözümdür. Mümkün olan en korunaklı yerde beklemeniz tavsiye edilir.

Yağışın olmadığı güzel havalarda motosikletle trafikte güvenli sürüş için de bu önerilere göz atmanızı öneririz.

Türkiye’nin her yerinden, her marka ve her model binlerce motosiklete Tasit.com üzerinden ulaşabilirsiniz. İkinci el bir motosiklet almak için sahibinden satılık motosiklet ilanlarını inceleyerek kendinize en uygun motosikleti bulabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar