Sıfır motosiklet alımında plaka ruhsat işlemleri nasıl yapılır?

Sıfır motosiklet için ruhsat alım işlemi de tıpkı araba ruhsatı alımı gibidir. Motosikletlerde plaka ruhsat işlemleri şahsen veya vekaletle yapılabilmektedir. Motosiklet ruhsat alımı için; gerekli belgelerin hazırlanması, bunların ilgili Trafik Tescil Şubesi’ne teslim edilmesi, öngörülen ücretin ödenmesi ve imza atılması yeterlidir.

Motosiklet plaka bastırma işlemi ise Trafik Tescil Şubesi’nden verilen belge ile gerçekleştirilebilmektedir.

Motosiklet tescil işlemi ne zaman yapılır?

Satın aldığınız sıfır motosikletin tescilinin, fatura kesim tarihinden itibaren 3 ay içerisinde yapılması zorunludur. Motosiklet ruhsatı çıkartırken öncelikle, bulunduğunuz ilin Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesinden randevu almanız gerekir. Bu işlem, İstanbul için farklı, Ankara için farklı adreslerden yapılmaktadır. Başvurular adrese bağlı olarak, ikametgahın bulunduğu İlçe Trafik Tescil Şubesi’ne yapılır.

Yeni motosiklet tescil işlemleri için, Trafik Tescil Şubesi’ne giderken yanınızda götürmeniz gereken evraklar

– Motosiklet satış faturası
– Uygunluk Belgesi
– Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Aslı
– Trafik Sigortası
– Daktilo ile doldurulmuş veya yazıcı çıktısı olarak alınmış şekilde Şoförler Odası’ndan Yeni Kayıt Dosyası (Ek-1 formu)
– Şirketler için İmza Sirküsü ve Ticaret Odası Kayıt Sureti

Yukarıda sayılan belgelerden; fatura, özel tüketim vergisi ve uygunluk belgesi zaten aracı satan bayi tarafından motosikletin satış işlemi sırasında size verilir. Bu belgelere, kimlik aslı ve fotokopisi eklenmelidir. Aracın henüz plakası olmadığı için şase numarasına trafik sigorta poliçesi yaptırılarak dosyaya konulmalıdır.

2015 Motosiklet Plaka ve Ruhsat Masrafları Ne Kadar?

Bütün bu belgelerle birlikte Trafik Tescil Şubesi’ne randevu alınan saatte giderek, dosyayı teslim etmek ve imza atmak yeterlidir. Ruhsat ücretleri 2015 yılı itibariyle 178 TL’dir ve bu ücret vezneye ödenir.

Trafik Tescil Şubesi’nden size verilen iki adet belgenin biriyle ruhsatınızı, diğeri ile de plakanızı çıkartabilirsiniz. Ruhsat, takriben 3. iş günü içerisinde çıkmakta; plaka ise Şoförler Odası’ndan hemen bastırılabilmektedir. 2015 yılı plaka basım ücreti 15 TL’dir.

Ben uğraşmayayım diyenler için..

Bütün bu süreçle kendiniz uğraşmayı tercih etmezseniz, motosikletinizi aldığınız bayiye noterden vekalet vererek ve takriben 350 – 500 TL aralığında bir ücret ödeyerek ruhsat çıkartma ve plaka alma işlemlerini tamamlatabilirsiniz.

Tasit.com’da Türkiye’nin her yerinden her marka ve modelden yüz binlerce araç bulundurmaktadır. Eğer ikinci el bir motosiklet almayı düşünüyorsanız, sahibinden satılık motosikletleri inceleyebilir, ihtiyacınıza ve tarzınıza en uygun motosiklete sahip olabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar