Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Otomobillerdeki ESP, motosikletlere de geliyor

Uzmanlara göre son 5 yılda ölümlü kaza geçiren motosiklet sürücülerinin sayısının %13 azalmasının nedenleri arasında ABS kullanımının yaygınlaşmasının önemli yeri var.

Alman Etraflı Kaza Araştırması GIDAS’ın bulgularını değerlendiren Bosch Şasi Sistemleri Bölümü Başkanı Gerhard Steiger ABS’nin motosiklet kazalarını 4’de 1 oranında engelleyebileceğini söylüyor.

Yakında piyasaya girecek olan motosiklet denge kontrolü (MSC) ile sürücülere en iyi güvenliği sunmak hedefleniyor. Otomobillerdeki ESP’de olduğu gibi, MSC  ani fren ve ani kalkışlarda ve hatta sürücünün yola dik bir açı ile eğildiği durumlarda en iyi desteği sunarak dengeyi kontrol altına alıyor. 2013 yılında Avrupa’da üretilen tüm motosikletlerin %30’unda ABS bulunuyor. 2013 yılının sonunda, dünyanın ilk motosiklet denge kontrol sistemi olarak KTM 1190 Adventure ve Adventure R seri üretime girdi.

Sürücü virajda eğildiğinde, fren basıncının yumuşak şekilde kademeli olarak artırılmasına imkan veren hassas düzenleme düz yolda ise yavaşlamayı güçlendiriyor. Ayrıca, eğilme oranını ve doğrusal hızlanmayı analiz ederek, sistem ön veya arka tekerleğin ne zaman havalanmak üzere olduğunu da anlayarak MSC’nin düzeltici bir eylem ile müdahale etmesine imkan veriyor. Böylece Fren gücü, sürüş durumuna göre esnek şekilde ön ve arka tekerlekler arasında dağıtılarak mümkün olan en güvenli yavaşlamayı sağlıyor.

Modüler bir yaklaşım benimseyen Bosch hidrolik bir frene sahip her tip iki tekerlekli motorlu araca uyacak fren kontrol sistemleri sunuyor.

Hava şartları da motosiklet kazalarında etkili, motosiklet kazaları en çok Nisan ve Mayıs aylarında artıyor. Her yıl Avrupa’da yaklaşık 5.000 motosiklet sürücüsü hayatını kaybediyor. Bunun önüne geçmek için de 2017 yılına kadar Avrupa Birliğinde tüm motorlu iki tekerlekli taşıtlarda ABS zorunlu hale getirilecek.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar