Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Motosikletle Yurtdışına Çıkarken Gereken Evraklar

Motosiklet ile yurt dışına tura çıkan bir çok insanın hikayelerini duymuşsunuzdur. Bir çok ülkeye kara yoluyla motosikletleriyle giderek bir hayali gerçekleştirirler. Peki motosikletle yurt dışına çıkmadan önce neler yapmak lazım?

Motosikletle yurtdışına çıkmak için halledilmesi gereken ilk konu evrak ve hazırlık süreçleridir. Uçakla gideceğimiz ülkeler için bile önceden hazırlanacak pasaport, sağlık sigortası, banka hesap cüzdanları gibi birçok belgeye ihtiyaç duyarız. Vize isteyen ülkeler için de ilave evraklar gerekir. Motosiklet hırsızlığı da yolculukta dikkat etmeniz gereken konular arasındadır.

Yurtdışına motosikletle çıkmak isterseniz, motosikletiniz ile yapacağınız seyahatlerde, herhangi bir yurtdışı seyahatinde normalde yanınızda bulunması gereken belgelerin yanında ek bazı evraklara da ihtiyaç duyacaksınız.

Pasaport

Motosikletle yurtdışına çıkışta pasaport ve vize

Yurtdışına motosikletle çıkarken ilk olarak geçerli ve süresi altı aydan önce bitmeyecek bir pasaporta ihtiyacınız var.  Gideceğiniz ülke eğer vize uygulamasına dahil ülkeler arasındaysa, seyahatiniz boyunca geçerli olacak uzunlukta bir vize çıkartmanız gerekiyor. Vizesiz gidebileceğiniz ülkeleri inceleyerek de rotanızı belirleyebilirsiniz.

Motosikletle yurtdışına çıkarken gerekli evraklar

Herkes için geçerli olan bu uygulamalar tamamlandıktan sonra geliyoruz motosikletle seyahat için gerekli olacak diğer evraklara. Bu evraklar da gideceğiniz ülkelere göre farklılıklar gösterebilmekte, fakat almanız gereken dört ana evrak bulunmakta. Bunlar uluslararası taşıt belgesi, uluslararası sürücü belgesi, Green card ve triptik.

uluslar arası taşıt belgesi

1.Uluslararası Taşıt Belgesi

Uluslararası taşıt belgesi, Türkiye Turing ve Otomobil kurumu tarafından veriliyor. Uluslararası taşıt belgesinin amacı, motosikletinizin size ait olduğunun bir kanıtlıyor olması. Uluslararası taşıt belgesini aldığınız zaman bir yıl geçerliliği olacak şekilde kullanabiliyorsunuz.

Uluslararası taşıt belgesinin fiyatı her yıl değişiyor. Uluslararası taşıt belgesi ücreti 215 TL olarak belirlendi. Sadece motosiklet ruhsatınız ile giderek bu belgeyi alabilirsiniz, aynı zamanda sınır kapılarında bulunan T.T.O.K ofislerinden de belgeyi çıkartabiliyorsunuz. Uluslararası taşıt belgesi ücretini kredi kartı ile de tahsil edebiliyorlar.

uluslar arası taşıt belgesi

2.Uluslararası Sürücü Belgesi

Motosikletle farklı rotalar, heyecanlı yolculuklariçin uluslararası sürücü belgesini kesinlikle almanız gerekmektedir. Bir diğer evrak uluslararası sürücü belgesi, bu belge ikamet edilen ülke dışında motosikletinizi sorunsuz kullanmanızı sağlıyor. 200’e yakın ülkede geçerliliği olan bir ehliyet. Bu da aynı şekilde T.T.O.K ofislerinden temin edilebiliyor. Sürücü belgenizin asIı, eğer ehliyetinizde T.C kimlik numarası yoksa nüfus cüzdanınızın aslı veya fotokopisi ve iki fotoğraf ile yine senelik olarak bu belgeyi alabiliyorsunuz. 2015 yılı için 415 TL karşılığında verilen belgeyi, yine aynı şekilde sınır kapılarındaki ofislerden de temin edebilirsiniz.

yeşil sigorta

3.Green Card veya Yeşil Sigorta (Uluslararası Sigorta)

Green Card, motosikletle yurtdışı seyahatlerinde çok farklı bir anlama geliyor. Yeşil Sigorta olarak da bilinen bu uluslararası sigorta, zorunlu motosiklet trafik sigortası gibi bir sistem, yani üçüncü şahıslara verilecek hasarlar için düzenlenen zorunlu bir sigortadır. Türkiye’nin de dahil olduğu 46 ülkede geçerliliği vardır. Yeşil Sigortayı, 15 günden 1 yıla kadar geçerli olacak şekilde satın alabilirsiniz. Sadece seyahat edeceğiniz zaman süresi için de satın alabilmek mümkündür. Motosiklet ile yurtdışına çıkarken yaptırılması gereken uluslararası sigorta ücretleri seyahatinizin süresine göre farklılık gösterecektir. 2015 yılında, motosikletler için uluslararası sigorta 15 gün için 42€, 1 sene için ise 210 € olarak belirlenmiştir. Uluslararası sigorta yaptırmak için motosiklet ruhsatıyla, zorunlu trafik sigortanızın fotokopisi yeterli olacaktır.

Triptik Belgesi

4.Triptik Belgesi – Gümrüklerden Geçiş Karnesi

Triptik, gümrüklerden geçiş karnesi anlamına geliyor. Gümrüklerden geçiş karnesi, Türkiye’ye kayıtlı araçların yabancı gümrüklerden teminat bırakmadan geçmesini sağlar. Motosiklet ruhsatınızın aslı, T.C kimlik numarası ve T.T.O.K tarafından hazırlanan başvuru formunu doldurarak triptiğinizi alabilirsiniz. Seyahat rotanızda İran, Pakistan, Hindistan, Mısır veya Libya varsa; bu ülkeler için T.T.O.K hesaplarından birine geçici bir depozito yatırmanız gerekiyor. Schengen ülkeleri için triptik almanıza gerek yoktur.

Triptik belgesi için gerekli olan bu evraklar ülkelere göre değişiklik gösterebilir, rotanızı kesinleştirdikten sonra evrakları almak daha avantajlı olacaktır. Evraklarla ilgili daha detaylı bilgi ve ücretleri Turing ve Otomobil Kurulu sitesinden öğrenebilirsiniz.

Türkiye’nin her yerinden binlerce motosiklet ilanıyla Tasit.com ihtiyacınıza ve zevkinize uygun motosikletleri bir araya topluyor. Sahibinden satılık motosiklet ilanlarını incelmeye başlayarak hayalinizdeki turing motosiklete kolayca sahip olabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar