Motosiklet Kasklarında Daha Fazla Teknoloji: Skully P1

Motorsiklet kasklarının HUD sistemlerinden ilk Reevu ile söz etmiştik.  Benzer becerilere sahip, sürüş sırasında sözlü komutlar alabilen ve sürücüyle konuşabilen, arka kamerası ile arkayı gösterebilen, telefonla konuşabilmenizi sağlayan bluetooth ile akıllı telefonunuza bağlanabilen bir başka kask da Skully P1.

Skully kask geri görünüm

Bazı motor sürücüleri, sürüş sırasında Dünya’dan kopmaktan hoşlanırken kimileri de daha fazla bağlantıda olmak istiyor. İşte Skully P1 bu ikinci grup için üretilmiş.  Markanın CEO’sna böyle bir kask yaratmak düşüncesi, geçirdiği bir kaza sonrası gelmiş. Bir yol tabelasını okumaya çalışırken bir otomobille çarpışınca neden gözümün önünde bir GPS harita olmasın diye düşünmüş.

Skully kask motosiklet kamera

Psikolog, tamirci gibi ilgisiz konulardaki uzmanlar bu kaskın geliştirilmesinde tek bir amaç için çalışmışlar: Sürücü dikkatini dağıtan unsurlardan kurtulmak ve sürücünün çevresel algısını genişletebilmek. Otomobillerin aksine bu kaskta özellikle son derece basit ekran göstergeleri kullanılmış. Yani “Şimdi sağa dön” gibi basit oklarla desteklenen basit yönlendirmeler, sürücünün dikkati için savaşmıyor, dikkati gerektiriyor.

Teknolojinin sürücü güvenliğini sağlamaktaki yeri tartışılmaz. Kaskın ilk denemeleri bir bisikletle yapılmış ve hem geri kamera görntüsü hem de yarattığı güvenlik duygusu sürücü üzerinde çok etkili olmuş. Kaskın 2014’ün bahar aylarında satışa sunulacağı söyleniyor. O zamana kadar kaskı test edecek beta testerlar aranıyor. Şansınızı denemek isterseniz bu web adresindeki formu doldurabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar