Motosiklet Hırsızlıklarına Karşı Motorunuzu Nasıl Korursunuz?

Hiç kimse çok severek aldığı ve kullandığı aracını çaldırmak istemez. Şu bir gerçek ki, otomobillere göre motosiklet hırsızlığı daha kolay gerçekleşiyor. Yaşadığınız konutta araçların park edebildiği bir garaj yoksa, araçların güvenliğini sağlamak yine o aracın sahibine, yani size düşüyor.

Profesyonel bir motosiklet hırsızını engellemek her ne kadar mümkün değilmiş gibi gözükse de, hırsızları caydırmak veya çalma işlemini zorlaştırmak mümkün. Motosikletinize takacağınız güvenlik önlemlerini çözmeye, kırmaya, parçalamaya çalışan hırsızları pes ettirmek için elinizden geleni yapmalısınız. Özellikle yeni motosiklet alacakların dikkat etmesi gerekenleri sizler için derledik.

Motosiklet güvenliği nasıl sağlanır, işte bu konu hakkında birkaç ipucu…

Park ederken dikkat

1. Park ederken dikkat:

Motosikletinizi park ettiğiniz yer, çalınmaması için ilk dikkat etmeniz gereken noktadır. Motosikletinizi asla ama asla ıssız bir yere bırakmamalısınız. Tek başına yeterli bir önlem olmasa da eğer gittiğiniz yerde başka motosikletler de varsa, onların yanına park etmeniz doğru olacaktır. Özel motosiklet park yerleri varsa, bunları da önceden bilip kullanmanızda fayda var. Ayrıca önü, arkası, sağı, solu birtakım cisimlerle çevrili bir yere bırakırsanız motosikletinizin sürüklenerek, taşınıp götürülme riski de ortadan kalkacaktır. Ya da herhangi bir araca -kamyon vb.- yüklenmesi de bu sayede engellenebilir.

Zincir

2. Zincir:

Çocukluğunda bisiklet kullanan herkes, ilk güvenlik önlemi olarak zincirle tanışmıştır. Motosikletler için ise, çelik kablolu kilitler ve disk kilitler mevcuttur. Bu iki kilit çeşidini bir arada kullanabilirsiniz. Ne kadar çok kilit kullanırsanız aslında o kadar iyi. Sabit bir nesneye bağlanan zincirler sayesinde, motosikletin sürüklenerek çalınması engellenebilir. Hırsızlar bu türler üzerinde uzman değillerse çözmeleri zor olacaktır. Bir grupla park ediyorsanız motosikletleri birbirlerine zincirlemek de iyi bir yoldur..

Motor örtüsü / Branda

3.Motor örtüsü / Branda:

Motosiklet hırsızları genellikle, markaya dikkat ederler. Elbette ne kadar pahalı bir modelse kazançları da o kadar artacaktır. Motosikletinizi örterek, ilk önce onun markasını saklamış olursunuz. Motosikletinizi park ettiğinizde üzerine örteceğiniz motor örtüsü ile, motoru hem zarar verecek hava koşullarına karşı hem de hırsızlıklara karşı korumuş olursunuz. Branda ile birlikte zincir veya alarm sistemi kullanmak da faydalı olacaktır.

Direksiyon kilidi

4. Direksiyon kilidi:

Maalesef bu güvenlik şekli, hırsızlığa karşı tek başına yeterli değildir. Arabalarda da kullanılan bu kilitler, çalma sırasında hırsızlara zaman kaybettirir fakat motosikletlerde kullanılan direksiyon kilitleri ayakla bile kırılabilmektedir. Direksiyon kilidi ile birlikte, tekerleklerde de kilit kullanırsanız, hırsızları caydırma olasılığınız artacaktır.

Alarm cihazları

5. Alarm cihazları:

Motosikletiniz, gezi sırasında göremediğiniz bir mesafede ise alarm cihazlarını kullanabilirsiniz. Sarsıntıya duyarlı bu cihazlar, motosiklet güvenliğini arttırmanızı sağlayacaktır. Alarm cihazları, motosikletin herhangi bir yerine monte edilebilir. Ayrıca evinize girip, dışarıda motosikletinizi park ettiğinizde de diğer güvenlik araçları ile birlikte alarm kullanabilirsiniz.

Araç takip cihazlar

6. Araç takip cihazları:

Önlem almış olmanıza rağmen motosikletiniz çalınmış olabilir. Bu gibi durumlarda, motosikletinizin nerede olduğunu bulabilmek adına ve hırsızların yakalanmasını kolaylaştırabilmek için takip cihazlarını kullanabilirsiniz.

garaj

7. Garaj:

Yaşadığınız dairenin bulunduğu apartmanda herhangi bir kapalı ya da açık garaj yoksa, kendi imkanlarınızda bahçenizde vb. yerde küçük bir garaj oluşturabilirsiniz.

Garaj aboneliği

8.Garaj aboneliği:

Motosiklet hırsızlığına karşı alınacak önlemlerden biri de, abone olacağınız bir garaj bulup motosikleti emin ellere teslim etmek. Aylık aboneliklerle açık ya da kapalı garajlar son dönemde bir hayli popüler.

Sabit bir yere bağlamak

9.Sabit bir yere bağlamak:

Kısa süreli park hallerinde yerinden oynaması mümkün olmayan beton zeminler bulabilirseniz motosikletinizi bağlayabilirsiniz. Bu, uzun bir sütun direk vb. olabilir.

Eğer bir motosikletiniz yoksa ama bu yazıyı yine de okuduysanız, sıkı bir motosiklet seversiniz demektir. Tasit.com’da her marka ve modelden sıfır km veya ikinci el satılık motosiklet fiyatlarına da göz atmanızı öneririz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar