Yağmurda Zincirlikuyu'da 2 Dakikada Cepten Taksi

Dünya’da sayısız türevi olan Taksi uygulamaları bir süredir Türkiye’de de kullanılıyor.  Mart ayındaki çıkışıyla öncülük eden BiTaksi ve daha sonra sektöre giriş yapan TaxiBul konunun Türkiye’deki temsilcileri konumundalar. Şimdilik yalnızca İstanbul’da kullanılabiliyorlar.

Bu uygulamaların sosyal medyaları ve bilgilendirmeleri de kullanım oranının giderek arttığını ve yağmurda kısa sürede kilit lokasyonlarda bu uygulamalar sayesinde taksi bulabilen İstanbul’luların heyecanlı memnuniyetini yansıtıyor. Geçtiğimiz günlerde BiTaksi’nin kurucusu Nazım Salur, uygulamanın şu andaki kullanıcı sayısının 250 bini geçtiğini, ve uygulamayı indirenlerin yarısının da düzenli olarak kullandığını açıklamıştı.  Sistem, hem internet üzerinden hem de uygulama üzerinden çalışabiliyor. İstanbul’da günde yaklaşık 700 bin kez kullanıldığı söylenen BiTaksi’nin şu anda Twitter’da 4.653 takipçisi, Facebook’ta ise 7.370 hayranı bulunuyor. Uygulama bu yıl Webrazzi ödüllerinde de 2013 yılının en yenilikçi web girişimi seçildi.

TaxiBul uygulaması ise pazara ikinci giriş yapan marka oldu. TaxiBUL, 2013 yılında Malezya’da düzenlenen GIST Entrepreneurship Yarışması’nda Türkiye’den yarı finale kalan tek uygulama olarak finalde de Onur Ödülü aldı. TaxiBul internet üzerinden değil sadece uygulama üzerinden çalışıyor.

Avantajları ve Geliştirilebilir Yanları..

Bu tür uygulamaların en büyük avantajları, trafiğin en yoğun olduğu alanlarda ve en kötü hava şartlarında bile taksi bulabilmek, kredi kartı ile ödeyebilmek, unutulan eşyaların artık problem olmaktan çıkması ve aldığınız hizmetle ilgili dikkate alınacağından emin olduğunuz geribildirimler verebilmek olarak sıralanabilir. Özellikle büyük şehirlerde, trafiği en fazla sıkıştıran faktörlerin park yeri arayan araçlarla birlikte, müşteri arayan boş taksiler olduğunu biliyoruz. İşte bu uygulamalarla taksiciler de zamanlarını daha verimli kullanabiliyor. Ödemeyi de uygulama aracılığıyla yaptığınız için taksiciyle kart bilgilerinizi paylaşmanız da gerekmiyor.

Uygulamaların ikisi de yolcular için ücretsiz. Taksiciler sisteme dahil olmak için BiTaksi’ye bir hizmet bedeli ödüyor. TaxiBul ise çok yeni olduğu için şu anda hem yolcular hem de taksiciler için ücretsiz.  Uygulamayı indiren kişilerin kullanmaya devam etmeleri için, çağırdıklarında bir araç bulabilmeleri şart. Bizim her iki uygulamadaki birkaç denememiz araç bulamamakla sonuçlandı. Nasıl ki yoldan çevirdiğiniz taksi size gideceğiniz yerin yolunun üzeri olmadığını söyleyebiliyor, bu uygulamalarda da benzer gerekçeler kullanılabiliyor. Yani mesafeyi beğenmeyen taksici, sizi her zaman geri çevirebilir. Fakat buradaki avantaj, geribildirim verebilmek ve sistemin en iyi şekilde çalışması istendiğinden yaptığınız yorumun ciddiye alınacağını bilmek.

 

Korsan Taksicilik Bitebilir..

 

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu 2010 kayıtlarına göre İstanbul’da 18 bin, Türkiye’de 97 bin adet kayıtlı taksi bulunuyor. Bu rakamlara ve yurtdışındaki uygulama çeşitliliğine bakarak bu sektörün yakın gelecekte daha da hızlı büyüyeceğini söyleyebiliriz. Ayrıca bu uygulamalarda taksi şoförünün adı ve plaka bilgileri de görülebildiğinden, sadece kayıtlı taksicilere açık. Yani bu uygulamalar korsan taksiciliğin de sonunu getirebilir.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar