Volkswagen Golf 40 Yaşında

Geçen yıl yılın otomobili seçilen Volkswagen Golf, Almanya’nın iki parça olduğu günleri görmüş bir model. İlk seri üretim Golf, Batı Almanya’daki fabrikanın üretim hattından 29 Mart 1974 tarihinde inmişti.
Volkswagen Golf 1979

O zaman kimse bu küçük otomobilin Volkswagen’in en başarılı modeli olacağını bilmiyordu, Golf 39 yılda 30 milyondan fazla satılarak, Beetle- Vosvos’dan bile popüler oldu.

Golf, aslında Beetle kadar popüler olabilecek yeni bir model arayışının ürünü olarak ortaya çıktı. Volkswagen aslında Golf’ten önce Beetle’ın tahtına geçebilecek çok özel ve gizli bir model için Porsche ile işbirliği yapmıştı fakat pahalı ve üretimi daha zahmetli bir modeldense kitlelere ulaşabilecek bir model üretmek kararı alındığı için bu proje iptal edildi.

1979 Volkswagen Golf, Rabbit, ilk Golf

Biz onu Golf olarak bilsek de, araç Amerika’da “Rabbit” (Tavşan), Meksika’da ise “Caribe” adıyla satıştaydı. Banttan inip satışa sunulduğunda Golf, beklenen etkiyi yaratamadı hatta şık görünmesine rağmen pek de yenilikçi olmadığı yönünde eleştiriler aldı çünkü o dönem hemen hemen tüm otomobil üreticileri önden çekişli ekonomik araçlar üretiyorlardı. 1,5 litrelik motorun 70 hp gücü vardı ve pazarda Beetle’ın fiyatına çok yakın konumlanmış olması pazar payını hızla yükseltmesine neden oldu.

Volkswagen Golf yarış otomobili

40 yılda, 7 nesil boyunca Golf, yakıt tasarruflu dizellerden, sürekli dört çeker spor otomobil varyantlarına kadar ulaşımı bir gereklilik seviyesinden lüksün sınırlarına taşıyan bir çeşitliliğe neden oldu. 1980’lerin başında çıkan GTI, dar bütçeli otomobilseverlere, performans, pratiklik ve ekonomiyi bir arada sunuyordu. Volkswagen, Golf’ü teknolojinin demokrasisi olarak adlandırıyor. Golf, yıllar içinde geliştirilen tüm Volkswagen teknolojisinin geniş kitlelere ulaştırıldığı bir model olarak tarihe geçti.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar