Ülkemiz yollarından ne anlama geldiği düşündüren 12 trafik işareti

Trafik işaretlerinin yollardaki önemi tartışılmaz. Her hafta belki yüzlercesini geçiyoruz ama gerçekten hepsinin ne anlama geldiğini biliyor muyuz? Yenilenen ulaşım şekilleri trafik levhalarının da yenilerini yollara ekliyor.

Az rastlanan bu trafik levhalarına bakın, trafik işaretlerini ne kadar iyi tanıdığınızı görün.

Fotoğraf makinesine benzeyen trafik elektronik denetleme levhası, hem aşırı hız hem trafik cezası gerektiren ihlallerle ilgili elektronik kontrol yapıldığı anlamına geliyor.

Deniz ve nehir kıyısında biten yol anlamına gelen levhada araçların suya uçmaları dramatik şekilde resmedilmiş.

Bu enteresan trafik işareti, parlayıcı madde taşıyan araçlarının girmesinin yasak olduğu yollarda bulunuyor.

Trafik levhalarında eğer bir araç figürü görüyorsanız, o aracın giremeyeceği bir yolun habercisidir. Bu işaret el arabası giremez anlamına geliyor. El arabasının trafikte ölümcül olduğu yollar ise otoban ve ekspres yollar olarak belirlenmiş.

Öyle bir yol bulmak zor olduğundan bunu kaçırmış olabilirsiniz. Sıfır noktası değil, yolun her iki yöndeki trafiğe de kapalı olduğunu anlatan bu trafik işareti levhası, sadece yaya trafiğine açık yolların girişlerinde kullanılıyor.

Belirli miktardan fazla su kirletici madde taşıyan taşıt giremez trafik işareti, belirli miktardan fazla su kirletici madde taşıyan taşıtların girmesinin yasak olduğu yol girişlerinde kullanılıyor.

İstanbul gibi trafiğin 24 saat yoğun olmadığı yerlerde, sürücüler yolun ilerisinde trafik olabileceğiyle ilgili uyarılıyor. Trafik sıkışıklığı levhası, hızı düşürmek ve belki alternatif yol arayışına girmek için de bir uyarı.

Genelde trafik işaretlerinde bir araç görürseniz o aracın girmesi yasak olan yol anlamına gelirken, tanklar için bir istisna yapılmış. Askeri araç çıkabilir anlamına gelen bu trafik işareti aslında yol üzerinde ilerleyen bir askeri araç olabileceği için hızı düşürmek gerektiğini anlatıyor.

Anayolun sonuna geldiğinizi gösteren anayol sonu levhası diğer tüm trafik işaretlerinden farklı renkte tercih edilmiş.

Yol bozuk cepte. Fakat “Gevşek malzemeli zemin levhası” anlamına gelen bu trafik işaretinin asıl mesajı öndeki araçlardan taş sıçrayabileceği için hızı düşürmek ve takip mesafesini artırmak.

Tehlikeli madde taşıyan araçların izleyecekleri mecburi yön trafik işareti, yolda tehlikeli madde taşıyan araçların olduğunu değil, böyle bir araçsanız izleyeceğiniz yolu bildiriyor.

Bonus: İtiraf ediyoruz bu hepimizin en zorlandığı trafik işareti oldu. “Bütün yasaklamalar ve kısıtlamaların sonu” denilen bu işaret, daha önce yapılan yasaklama ve kısıtların sona erdiği anlamına geliyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar