Türklere has trafik gelenekleri

Artık kanıksadığımız ama aslında sadece bize özgü olan trafik hallerimiz var. Kimisi zaman içinde değişse de çoğu hemen hemen her şehirde geçerli. İşte trafikte Türk usulü adet ve gelenekler:

Emniyet kemerini koltuğa bağlayıp oturmak

Neden ama? Çünkü ikaz alarm sesiyle sürüş sinir bozucu da ondan. Gerçi yeni nesil, ikaz sesini dijital olarak kapatmanın da yolunu bulmuş,  rahat rahat hiç takmıyor.

Radar var selektörü

İşte bu gerçekten sadece bizde :) Bir kısa bir uzun veya sık selektör yapan bir araç geliyorsa karşıdan, sizi ilerideki radar için uyarıyordur.

Tanıdığın üstüne araba sürmek

Şaka veya selam vermek için yapılır, yaya korkutulunca kahkaha basılır. Ülkenin her yerinde geçerlidir. Tanıdık olmayan kişiye yapılan versiyonu da türemiş olup o korkutma/kavga amaçlıdır.

Korna dili ve edebiyatı

Selam kornası kısa, küfür kornası uzun olur. İki kısa korna bazen uyarı bazen teşekkür anlamındadır, en kısa korna ise eyvallah kornasıdır. Korna kavga başlatır, uyarır,  yol verirken geç anlamına gelir, yeşil yanar yanmaz üç kısa korna hadi demektir.  Korna çoğu zaman el kol hareketleriyle desteklenir ve korna ekseri sinyal yerine kullanılır.

Yine de sarıda korna başkadır

Sekmez :)

Seyyarsız hiç olmaz

Yağmurda şemsiye, akşam trafiğinde çiçekler, gün içi simit, muz. Hiçbirşey yoksa ön cam silinir. Seyyarlarda bazen şarj aleti hatta aspirin bile olur.

Esnafın sevgilisi: Haydar

Bagajda taşınan sopanın ülkemizdeki adı “Haydar”dır. Artık bitti sanıldığında yeniden ortaya çıkar. Ortalama bir Haydar 50 cm uzunluğundadır.

Emniyet şeridi ek şerit demektir

Emniyet şeridi, acil durumda park edecek araçlar için değil, daha çok acelesi olan uyanıklar içindir. Polis dahi kullanır, polise yine polis ceza keser :)

Sadece bizde: Ambulans konvoyu

Ambulansa yol verme konusunda kafalar karışıktır. Fermuar çoğu zaman çalışmaz. Fakat yolda bir ambulans varsa mutlaka konvoyu da vardır!

Polis çevirmesi yöreye göre farklılık gösterir

Trakya’da başka, Karadeniz’de başkadır.

Makas atan küfrü yer, yine de atar

Makas belli bir yaş grubunun ata sporudur.

Konvoy dokunulmazdır ve geçiş üstünlüğü vardır

Hacı uğurlama, asker uğurlama, düğün, sünnet sebebi ne olursa olsun konvoylara müdahale edilmez.

Camı aç camı

Cam kolu olmadığından artık parmakla düğmeye basma hareketi de yapanlar türemiş :) Ama bu hareket hala camı aç sana laflar hazırladım anlamına gelir.

Trafik cezası yiyenin bir bana mı işliyor isyanı

Bu dayı kadar ortaya konmasa da trafik cezası yiyen herkesin fikri budur.

Ve daha unuttuğumuz niceleri. Atladıklarımız varsa aşağıdaki yorum alanına gönderin, onları da anlatalım :)

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar