Tarihteki en yüksek fiyatlı Mercedes-Benz: 1954 model F1 yarış arabası satıldı

Juan Manual Fangio Formula 1’in belki de en büyük efsanelerinden. Kendisi kadar efsanevi olan yarış arabası 1954 model Mercedes-Benz W196 için, bir Picasso veya bir Van Gogh tablosu sanatta ne ise, otomobilde de ona karşılık geliyor diyebiliriz. 1954 yılında Alman ve İsviçre Grand Prix lerinde zafer kazanan bir otomobilden söz ediyoruz.

00006 numaralı şasi numaralı bu araç bu yıl Goodwood Hız Festivali’nde açık artırmayla satışa çıkarıldı ve derhal alıcı buldu. Aracın sahibinin kim olduğu veya neden satışa çıkardığı konusunda bir bilgi verilmedi.  Aracın etiketi akıllara durgunluk veren türden ve hatta açık artırmayı düzenleyen firmanın açıklamasına göre bir mezatta satılan arabalar arasında, tüm Mercedes-Benz’ler arasında ve hatta tüm F1 araçları arasında bir rekor niteliğinde. Bu aracın satış rakamına en çok yaklaşan 2011 yılında 16.4 milyon dolara satılan 1957 model bir Ferrari 250 Testa Rossa olmuş.

Mercedes Benz W196 tam olarak 29.7 milyon dolardan alıcı buldu.

Yine de W196, satılan en pahalı otomobil değil. 2012’de bir özel açık artırmada Stirling Moss tarafından kullanılmış 1962 model bir Ferrari GTO  tam 35 milyon dolara satılmıştı.

Her yıl 125 binden fazla ziyaretçi çeken Goodwood Hız Festivali‘ne bir çok otomobil markası katılıyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar