Sürücülerin favorisi arabada uyuyan yolcu

Arabayla tatile çıkmak, sıcağın daha da hissedildiği ve yolların da kalabalıklaştığı zamanlarda sandığınızdan daha stresli olabilir hele ki yolcunuz varsa. Psikologlar sürücü ve yolcu birlikteliğinin olmazsa olmazının sürücüye duyulan güvende gizli olduğunu bulmuşlar ve yolcuları da psikolojilerine göre gruplandırmışlar. İşte akademisyenlerce belirlenmiş yolcu tipleri:

Öfke Topu

Kendisi direksiyonda oturanmışçasına gerilen ve sürücünün en ufak hareketine bile şüpheyle yaklaşan endişeli yolcular. Kontrolü bırakmanın insanlara zor gelen bir konu olduğunu, pasif kalmalarını gerektiren durumlarda gerginliğin arttığını ve sürücünün yeterli olmadığı algısının oluştuğunu söylemişler. Yani yanınızda sadece oturuyor olması bile yolcunun şoförlüğünüzü beğenmemesi için yeterli.

Çokbilmiş

Bu yolcuların damarlarında kan değil adeta benzin akmaktadır. Her an sürücüye verecek bir tavsiyesi vardır özellikle de sorulmamışsa. “İşte şurdan TEM’e çıkarız” “ Köprüden önce son çıkışı aman kaçırma” “Yavaş”  gibi yorumlardan onları tanıyabilirsiniz. Eğer yolcu sürücüden daha iyi bildiğini düşünüyorsa, yolculuk sürücü için çekilmez bir hale geliyor. Yolcu tarafın görüş açısı daha geniş olduğundan acil durum riskleri için yapılan uyarılar istisna!

Navigasyon

Araçta navigasyon sistemi varsa bile, akıllı telefonundaki haritaları açıp “Haritaya göre şu anda” diye başlayan cümleler kuran yolcu türleri “navigasyon” olarak adlandırılmış. Sürücüyü sadece el ve ayağa indirgeyen bu tür yolcular da en sinir bozucu yolcular arasında kabul ediliyor.

Neşelendirici

Sürücünün yorgunluk ve dalgınlık belirtileri göstermesinden korkan ve bunun olmaması için uğraşan yolcu grubu. Kendi cd’leri, aracın radyosu ve çalma listeleri arasında gidip gelen sesi bir açıp bir kapayan yolcular bu gruba giriyor. Uzmanlar bunun kötü bir çaba olmadığını fakat eğlencenin fazlasının da sürüş dikkatini olumsuz etkileyeceğini söylüyorlar.

Aylak

Bu yolcular genelde politikadaki son gelişmeleri veya daha kötüsü ilişki sorunlarını konuşmak isterler. Duygusal yoğunluğu olan konuların sürüş sırasında ele almanın dikkatsizlik kaynaklı kazaları artırdığı belirlenmiş.

Uyuyanlar

İşte ideal yolcu! Araca binmeleriyle uykuya dalmaları arasında maksimum 3 dakika olan, motorun ritmi ile otobanlarda mışıl mışıl uyuyan bu grup, her nasılsa gelinecek noktaya ulaşmadan hemen önce de uyanıyor. Sürücünün becerisine güvenerek ona hayatını emanet eden ve güvenini huzur içinde uyuyarak gösteren bu yolcular sürücülerin en rahat ettiği grup olmuşlar.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar