Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Otomobil tarihinde en etkileyici ilk 10

Araç kullanımının giderek yaygınlaşması,  internete bağlanabilen, kendi kendisini park edebilen hatta sürücüsüz ilerleyen araçların olduğu bir dönemde olsak da, gelin yollarda otomobillerin yeni yeni görülmeye başlandığı dönemlere ve otomotiv dünyasında gerçekleşen en etkileyici ilklere bir göz atalım.

İlk trafik ışıklarından, ilk araba hırsızlığına kadar otomotiv dünyasındaki en ilginç ilkleri sizler için derledik.

İlk benzin istasyonu : Barakadan bozma tanker

İlk benzin istasyonları kulübeden bozma depolardı

İlk benzin istasyonları kulübeden bozma depolardı

Büyük bir depoya sahip ilk benzin istasyonu 1905 yılında “Automobile Gasoline Co.” adıyla Amerika’da açılmıştı. Bir depoyu andıran kulübemsi yapıda benzin, bir bahçe hortumuyla doğal akışlı tankerden araçlara aktarılıyordu. Görmeye alışkın olduğumuz şekildeki formuyla ilk benzin istasyonu ise 1907 yılında Washington’da hizmete girdi.

İlk Parkmetre: İşte parkmetreyi bulan adam

Parkmetre "parlak" fikri, bir gazeteciden çıkmıştı

Parkmetre “parlak” fikri, bir gazeteciden çıkmıştı

İşte bu, zaman sanki hiç geçmiyormuş gibi hissettiren bir ilk. Otomobilin icadından çok kısa bir süre sonra kentlerde yeni bir sorun başlamıştı; trafik ve park sorunu.  Parkmetre fikrini ilk bulan kişi bir gazeteciydi. Oklahoma gaztesinin editörlüğünü yapan Carlton Magee parlak fikrini üniversitede görev yapan iki mühendislik profesörüyle paylaşınca ilk parkmetre 16 Haziran 1935 günü hizmete girmiş. Geleceği gören gazeteci, bir şirket kurup hem gelir getiren hem de park etme konusuna bir düzen getiren bu işe girmiş ve böylece dev bir pazar doğmuş.

İlk Trafik Levhası : Bisikletlilerin icadı

İlk trafik tabelası Bisikletliler Birliği tarafından yola yerleştirilmişti

İlk trafik tabelası Bisikletliler Birliği tarafından yola yerleştirilmişti

İlk trafik levhasını bir bisiklet derneğinin yerleştirdiğini duymak sizi şaşırtabilir. Bisikletseverlerin paylaşımcı ve bilinçli varlıkları yüz yıldan bile eski gibi görünüyor. İlk trafik ışıkları 1879 Aralık ayında İngiltere’de bir bisiklet derneği tarafından koyulmuş ve yine bisikletlilere hitap ediyor: “ Bisikletliler dikkat: Bu tepe tehlikelidir”.  Otomobiller için koyulan ilk tabela da yine İngiltere’nin Gloucester bölgesinde kullanılmıştı. 1909’da Fransa’da uluslararası olarak kabul edilen ilk trafik tabelası ise kırmızı üçgen çerçevenin içindeki “Kaygan yol” işaretiydi.

İlk Trafik Işıkları: Herşey Parlamento için

İlk trafik ışığına halkın tepkisi olumsuzdu

İlk trafik ışığına halkın tepkisi olumsuzdu

Yine bir ilk, İngiltere’de gerçekleşmiş. İlk trafik ışıkları, dökme demir olarak parlamento bulvarında 10 Aralık 1868’de, politikacıların parlamentoya kolay girip çıkmalarını sağlamak için dikilmişti. Elle çevrilerek dönen bir fenere sahip trafik lambası tam 4 yıl boyunca dikildiği yerde Londra’nın tek trafik ışığı olarak kaldı. Halkın tepkisini çeken ışık daha sonra kaldırılarak bir 50 yıl yeniden kullanılmadı.

İlk Ölümlü Trafik Kazası: Takla

Tarihteki ilk ölümlü trafik kazası 1896 model Roger-Benz

Her yıl yüzbinlerce kişi bir trafik kazasında hayatını kaybediyor. Tarihteki ilk ölümlü trafik kazası gerçekleştiğinde yıl 1896, yer yine İngiltere’ydi, üstelik de tüm ülkede sadece bir elin parmağı kadar benzinli otomobil varken.  Kazaya karışan ve son hızı 13 km olan araç 1896 model Roger-Benz, kazayı yaptığında 4 km hızla gidiyordu. Atlara olan düşkünlükleriyle bilinen İngilizler, sesleriyle atları korkutan otomobilleri pek de istememişlerdi. Ölümün kaza olduğu sonucuna varıldı.

İlk Araç Plakası : Fransa’nın armağanı

Tarihte kullanılan ilk plaka. Plaka ile dünyayı Fransa tanıştırdı.

Tarihte kullanılan ilk plaka. Plaka ile dünyayı Fransa tanıştırdı.

İlk araç plakası tarihte ilk kez Fransa Polis Teşkilatı tarafından tanıtılıp, 30 km’den fazla hız yapabilen tüm motorlu araçlara lokal olarak zorunlu kılınmış. 14 Ağustos 1893’te tanıtılan araç plakalarının aracın sol tarafında yer alması ve her zaman görünür durumda olması bekleniyordu. Aracın sahibinin kim olduğunu ve adres bilgilerini gösteren araç plakaları 1901 yılından itibaren tüm Fransa’da zorunlu oldu.

İlk Oto Hırsızlığı: Peugeot o zaman da cazip

Tarihteki ilk çalıntı otomobil bir Peugeot idi.

Tarihteki ilk çalıntı otomobil bir Peugeot idi.

Tarihte çalınan ilk otomobil bir Peugeot oldu. 1896 Fransa’sında, Baron de Zuylen’e ait olan Peugeot’yu aracın tamir ve bakımıyla ilgilenen teknisyen çalmış. Aracı çalan tamirci ve araç kısa süre sonra bulunmuş.

İlk araç içi eğlence sistemi: Radyo

Ford Model T'ye radyo, kapı kısmına sonradan monte edilmişti.

Ford Model T’ye radyo, kapı kısmına sonradan monte edilmişti.

Bir radyoya sahip olan ilk otomobil bir Ford Model T idi ve 18 yaşındaki lise radyo kulübü başkanı George Frost tarafından Mayıs 1922’de Chicago’da aracın kapısına monte edilmişti. ( Bu aynı zamanda tarihteki ilk modifiye de sayılabilir.)  O yıl Kasım ayında Daimler, radyoya sahip ilk limuzini dönemin önemli otomobil fuarı olan Londra Olympia Motor Show’da tanıttı.

İlk seri üretim otomobil: Ford öncesi 

Seri üretim: Haftada 10 adetten fazla üretilebilen otomobil demekti.

Seri üretim: Haftada 10 adetten fazla üretilebilen otomobil demekti.

Seri üretim derken, haftada 10 taneden fazla üretilebilen otomobillerden söz ediyoruz. 1901’in baharında piyasaya çıkan ve 107 yıllık üretim hayatının çoğunu General Motors markası altında gerçekleştirecek olan Oldsmobile, ilk seri üretim otomobil olmuştur.  Daha sonra üretim bandında üretilecek olan Ford Model T’nin de üretim hattının tasarımı bu markanın kurucusu Ransom E. Olds’a aittir.

İlk benzinli otomobil: Gaz motorundan benzine

İşte ilk benzinli otomobil. Tam 8 hp gücünde ve modifiye idi.

İşte ilk benzinli otomobil. Tam 8 hp gücünde ve modifiye idi.

Karl Benz’den bile öncesinden bahsediyoruz aslında. 1883 yılında 27 yaşındaki Edouard Delamare-Deboutteville ilk benzinli motora sahip aracı inşa etti. Aracı yapmak nerden aklına gelmiş dediyseniz, bu genç, babasının pamuk değirmeni için atlı ulaşıma bir alternatif geliştirmek istemiş. 8 hp gücündeki gaz motorunu alıp, babasının teknik yardımcısı Malandin ile birlikte benzinli bir hale getirmiş ve dört tekerlekli bir araca monte etmişler.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar