MTV ödemesinin en çok isyan ettiren vergi olmasının 10 haklı sebebi

Arabası olanın her yıl iki kere ödediği Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), en fazla sorgulaması yapılan ve gereksizliği en çok konuşulan vergi.

Bu arada devletin 2014 yılında MTV’den elde ettiği gelir 8.6 milyar lira. 2015’teki vergi zamları nedeniyle hedef tutmadı çünkü MTV gelirleri ilk 10 ayda 8.3 milyara düşmüş durumda.

MTV ödemenizi her yıl severek yapıyorsanız, sözümüz sizden dışarı. Geri kalan herkesin iyi bildiği haklı nedenleri sıralayalım:

1. MTV ödemesi boşa giden para gibi gelir

Karşılığında ne hizmeti alındığınızı asla tam olarak bilemeyeceğiniz gizemli bir vergidir MTV.  Arabanız için ÖTV, ÖTV’ye KDV, Zorunlu Trafik Sigortası, Kasko, araç muayenesi, bakım masrafları, kullanım masrafları, yakıt vergileri, yol vergilerini zaten ödemişsinizdir bu yüzden MTV sadece “arabam var” hava vergisi gibidir.

2.MTV her yıl “Yeni Dönem” e girer

Her yıl tüm gazetelerin manşetleriyle “yeni döneme girmesi” beklenen Motorlu Taşıtlar Vergisi, her yıl sadece yeni zamlarla daha da artarak aynı tas aynı hamam devam eder.

3.MTV bitmeden başlar

Daha ilk taksitin ödemesi bitmeden, ikincisinin ödemesi başlar..

4.MTV sınıf ayrımı yapmaz

1.5 Dacia ile 1.4 Mercedes’in MTV ödemesi aynıdır. Zaten ekonomik olduğu için küçük motorlu araç kullanıyorsanız, lüks araç sahipleriyle aynı rakamı öder aynı yolda gidersiniz.

Eski ve büyük motorlu olduğu için uygun fiyatlı olan arabaların da diğerleriyle vergide arayı kapatması yürek dağlar. Ayrıca zamlar sayesinde aracınız yaşlandıkça her yıl geçen yıldan daha fazla MTV ödersiniz.

5. MTV sadece artar, azalmaz.

1-3 yaş arası araçların MTV Ödemeleri 624 liradan (2016 MTV Fiyatları) başlar, 22.763 liraya kadar dümdüz gider.

6.Birden çok aracınız varsa yandınız..

Evde birden çok araç varsa yakıt masraflarınızı MTV ödemesine çevirebilirsiniz.

7.MTV’yi ödememek imkansızdır

Ödememenin imkansız olması MTV’yi tüm vergiler içinde ayrı bir yere koyar. MTV ödemesini yapmazsanız ne olur? Bir kere MTV’yi ödemeden arabanızı satamazsınız. Arabamı hiçbir zaman satmayacağım ki deseniz bile, araç muayene yaptıramazsınız ve polis çevirdiğinde arabayı bağlar. Arabanızı geri almak için yine MTV‘yi ödemek zorunda kalırsınız.

8.Kayıtsız kalamazsınız

MTV Ödeme dönemi geldiğinde bütün bankalar arabanız varsa da yoksa da sizi 11625 kere bilgilendirir. MTV Kampanyaları bilgileri email ve sms terörü olarak sağanak ve gök gürültülü olarak devam eder.

9.MTV Son dakikaya kalanı affetmez

Son güne kaldıysanız şimdiden geçmiş olsun. Son gün, internet vergi dairesine topluca yüklenildiğinden site genelde çalışmaz. Sayfa açılmaz, açılırsa hata verir. Azmettiyseniz ve ödemeyi yapabilecek kadar şanslıysanız da yoğunluktan ödeme genellikle anında geçmez. Hele ki birikmiş borcu arabayı satarken ödeyeyim dediyseniz son güne kalmamayı en zor yoldan öğrenirsiniz.

10.MTV’nin küçük hesapla işi olmaz

İki MTV Ödeme dönemi arasında sıfır araba aldıysanız, vergiyi yine de 6 aylık olarak ödersiniz.  Aralık ayında yepyeni bir araç almayı düşünüyorsanız Ocak’ta ilk MTV sizi bekliyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar