MINI, 500.000'inci satışını fotoğraf festivaliyle kutluyor

MINI, Amerika’daki 11. Yıl dönümünü kutlarken,  BMW grubunun sahip olduğu İngiliz üretici 500.000’ inci MINI satışının gerçekleştiğini açıkladı. Genellikle büyük otomobillerin tercih edildiği Amerika’da, bu küçük otomobilin başarısı, bir bakıma markanın keyifli sürüş ve karakter iddiasını doğruluyor.

MINI Cooper, amerikan bayraklı versiyon festivalde

MINI, 2002 yılında Amerikan pazarına ilk girdiğinde,24.590 adet satılmış ve geçtiğimiz yıl bu rakamı 66.123 e çıkarmıştı. Marka şu anda 116 olan bayi sayısını da, 2013’te 130’a çıkarmayı planlıyor.

Mini Cooper festivalinden beyaz cabrio bir mini cooper
20. yüzyılın uluslararası otomobili ödülünde de satın alınabilecek seviyedeki ilk otomobil olan Ford Model T’ den hemen sonra gelen kendine özgü bu küçük otomobil, en popüler olarak İngiliz otomobili olarak tarihe geçti.

Mini cooper casino önünde

1956 yılında Süveyş Krizi’nin yarattığı petrol sıkıntısı, İngiliz Hükümeti’nin de petrol dağıtımında kesintilere gitmesiyle, küçük ve az yakıt harcayan otomobillere bir ihtiyaç oluşturdu. Bu dönem, BMC (British Motor Company)  firması da Sir Alec Issigonis’ ten böyle bir otomobil yaratmasını istemiş. Rivayete göre Mini’nin kapısındaki cep bölümünün de tasarımcının en sevdiği cin şişesinin sığabileceği büyüklükte tasarlanmış. O dönem bu tarz pek çok otomobil üretilmesine rağmen Mini, tasarımıyla ve sempatikliğiyle günümüze kalan en önemli marka olma özelliğini taşıyor.
Kırmızı üzerine Amerikan bayrağı motifli Mini Cooper

1959-2000 yılları arasında 4 milyon Mini satıldı. Bu küçük ve ekonomik araç, savaş sonrası kitlelerin taşınmasında önemli rol oynadı. Bu dönemde Mini her kesime hitap edebilen ünlü bir otomobil olarak, Almanya’nın Vosvos’u gibi bir kült, bir kültürel ikon haline geldi.  Monte Carlo rallisinde birden fazla kez yarıştı ve kazandı.

The Beatles ve Mini Cooper

Mini aynı zamanda modanın, sinemanın, müzik dünyasının da içinde yer aldı. 1969 yapımı “The Italian Job” filminde hırsızlıkta, Bourne Identity filminde kovalama sahnelerinde, Lara Croft: Tomb Raider’da garajda diğer klasik otomobillerle birlikte koleksiyonun önemli bir parçası olarak yer aldı. Mr. Beanskeçlerindeki açık mavi ve fıstık yeşili Mini’leri hatırlamayanımız yoktur. 1960 ve 70’lerde The Beatles gibi grupların ve Peter Sellers, Marianne Faithfull gibi pek çok ünlünün tercihiydi. Videoda The Italian Job’dan efsane görüntülere göz atabilirsiniz. 1980 öncesi modeller hala koleksiyonerlerin garajlarını süslerken, binlerce Mini halen yollarda.

Mr.Bean ve sarı Mini Cooper
2000 yılında, üretimi biten klasik Mini,  BMW grubu tarafından satın alınarak artık adını büyük harflerle MINI olarak yazdırmaya başladı. Bu zamana dek ekonomik bir otomobil olarak tasarlanan araç, BMW’nin kalite anlayışı, teknoloji ve tasarım yenilikleriyle spor ve lüks bir Premium marka olarak piyasada yerini aldı. Yeni MINI 2001 yılında tanıtıldı.

italian job michael caine ve mini cooper

Cooper’ın farklılaştırmış coupe, roadster ve cabrio modellerinin yanısıra, diğer modellere göre biraz daha uzun olan Clubman, yükleme alanı bulunan Clubvan, yüksek performanslı John Cooper varyasyonları ve hatta dört kapılı bir Countryman versiyonu da bulunuyor. MINI’nin  John Cooper’ın Formula 1 şampiyonluğunun 50. Yılı için özel üretimleri, Mini logosunun 50.yılı için Mayfair,  sadece 1 yıl satışı yapılan  Camden gibi sınırlı sayıda olan özel üretimleri de yapıldı. 100.000 MINI arasında birbirinin tamamen aynısı olanların yalnızca 2 tane olduğu söyleniyor. Bu da aslında markanın bireyselliğe verdiği önemin bir kanıtı.

Mini Cooper festivali, kırmızı mini cooper

Keyiften ödün vermeden, yakıt tasarrufu yapabilmenin ve kaliteden ve teknolojiden taviz vermeden az ve özle yetinmenin mümkün olduğu bir minimalizmin sonucu MINI. Şehirli, keyifli ve kendisine özgü bu markanın kendisi gibi orijinal olan reklamları da daha çok sürüş keyfi ve eğlence üzerine yoğunlaşıyor. 2012 yılında Türkiye’de 1758 adet MINI satışı gerçekleştiğini de hatırlatalım.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar