"Kakabüs" gerçek oldu

Yenilebilir enerji derken, İngiltere’de konu tuhaf bir yere taşınmış durumda. Cem Yılmaz’ın şovlarında bahsettiği “ Kakabüs” adeta gerçek oldu.

“Bio-Bus” adı verilen ve biometan ile çalışan bir otobüs İngiltere’de Bristol Havaalanı ve Bath arasında deneme seferlerine başladı. GENeco yenilenebilir enerji firmasının üretim tesislerinde dönüştürülen “bio” atıklar, lağım ve insan tüketimine uygun olmayan gıda atıklarının oluşturduğu gazlardan oluşuyor.

40 koltuklu Bio-Bus  bir depo gaz ile 300 km yol alabiliyor. Bir depo gaz ise 5 kişinin bir yıllık tuvalet atığından oluşuyor. “Poop-bus” “Kakabüs” olarak bilinen araç, 4 haftalık süreçte 10 bin kişi taşıyacak. Bir basın açıklamasında belirtildiğine göre, otobüse binenler muhtemelen kendi üretmiş oldukları gaz ile seyahat ediyorlar.

Kulağa ütopya gibi gelse de, aslında biometan geçerli bir yenilenebilir enerji kaynağı. 2009 yılında Norveç’te 80 halk otobüsü biometanla çalışır hale getirilmişti. İsveç gibi Avrupa ülkeleri ise biogazı yıllardan beri kullanıyor.

 

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar