Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

“İkinci Olan İlk Kaybedendir” Korkusuz, Sınırsız ve Benzersiz: Ayrton Senna

O hızlı yaşadı ve genç öldü. Ölmeseydi bugün 54. Yaşını kutlayacaktı. Brezilya’da varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ayrton Senna’nın yarışlara ilgisi 4 yaşında babasının ona hediye ettiği gokart ile başlamıştı. İlk yarışını kazandığında 13 yaşındaydı. O vasat otomobillerle bile dönemin en iyi araçlarını ezip geçebilen, kişiliğiyle de efsane bir pilottu.

senna

Bir röportajında kendi ölümlülüğünün fazlasıyla farkında olduğunu ve bu korkuyu, keşfetmek istediği sınırları kontrol edebilmek için kullandığını söylemişti. Yarışın hayatın bir yansıması olduğunu ve sürüşünse kendini keşfetmenin bir yolu olduğunu düşünen pilot, “Bana göre bu keşif büyüleyici. Kendimi zorladığım her seferde yeni bir şey fark ediyorum ve bu sürekli tekrarlanıyor. Fakat şöyle bir çelişki de var, en hızlı olduğun an, aynı zamanda en çok kırılgan olduğun da andır. Çünkü saniyeden kısa bir sürede herşeyi kaybedebilirsin. Bu iki aşırı uç kendini daha fazla tanımana ve daha derinlere inmene neden olur” demiştir.

Tutkulu, çok yetenekli ve yaptığı işe herşeyini veren bir sporcuydu Senna. Basketbolda Michael Jordan neyse, futbolda Maradona neyse, Ayrton Senna da motorsporları için oydu. Böyle sıradışı bir başarı, olağanüstü bir konsantrasyonun ve farkındalığın eseri. Başkasına zor gelen, onu çekerdi. Yağmurlu havalardaki başarısı nedeniyle ona “Rain man” (yağmur adam) deniyordu. Bir yarış öncesi, antrenmanında motorun sesini ısrarla beğenmediği için takım patronu, motoru değiştirtmek zorunda kalmış ve mühendislerin yaptığı incelemede motor bloğunun çatlak olduğu sonradan anlaşılmıştır. Konusunda bu derecede bir hassasiyeti olan bir pilottu.

senna2

Hayatını kaybettiği 1994 yılının ilk aylarında, kendi geleceği ile ilgili şunları demiştir: “ Ben hayatı tam anlamıyla dolu dolu ve çok yoğun yaşamak isterim, hiçbir zaman bir hastalıktan veya yaralanmadan ötürü yarım yaşamak istemem. Eğer yarışlarda hayatıma mal olacak bir kaza geçirirsem, umarım bu bir anda olur ve orada ölürüm.”

O dönem, Formula yarışları, insanların hayatlarını kolayca kaybedebildikleri, mekanik güce çok fazla yüklenilirken önlemlerin alınmasında eksikliklerin olduğu bir zamandı. Senna tüm pilotların sustuğu toplantılarda, gerekli güvenlik önlemleri ile ilgili mücadele vermiş ve çoğu toplantıyı da bağırıp çağırarak terk etmiştir. Dönemin uluslararası otomobil sporları federasyonu başkanı Jean Marie Balestre “ En iyi karar benim kararımdır” derken, gerçekten doğru kararlar Senna’nın ölümüyle alınmak zorunda kalmıştır.

Senna’nın son yarışının yapıldığı haftasonu da motorsporları için kara haftasonu olarak tarihe geçti. Cuma günü Rubens Barichello uçarak beton duvara çarpmış, ölümden kılpayı dönmüştü. Cumartesi günü sıralama turlarında Avusturyalı pilot Roland Ratzenberger lastik bariyer önlemi alınmamış bir başka duvara vurarak hayatını kaybetti. Senna bu olayların olduğu haftasonu, Formula 1’i bırakmayı ve emekli olmayı düşündükten bir gün sonra hayatını kaybetti.

senna3

Yarış sırasında tam arkasında Schumacher vardı. Frensiz alınan viraja yaklaştığında hızı 320 km’ye kadar yükselmişti. Daha iyi yol tutması için alçaltılmış aracın altından pist de yamalı olduğundan alevler çıkıyordu. Fakat bir sorun vardı, Senna, direksiyonu kırmasına rağmen araç düz gidiyordu. Frenleyerek hızını 210 km’ye kadar düşürse de dümdüz duvara çarptı. O anın görüntülerini araca monte kameradan şuradan görebilirsiniz. Bu kadar sıradışı bir pilotun ölüm nedeni duvara çarpması değil, yarışın başında kendisinin eleştirdiği fakat istediği gibi yapılmayan bir parçaydı. Süspansiyon mili çıkarak sarı kaskından içeri hızla girip başını darmadağın etmişti. Senna hayranları kazadan dolayı aracı tam Senna’nın istediği gibi hazırlamamış olan Renault’yu ve frensiz girilen viraja lastik bariyer döşememiş olan Imola pisti yönetimini suçladılar. Davalar açtılar fakat hepsi zamanaşımına uğrayarak geçersiz oldu.

Senna’nın ölümü Formula yarışlarını tamamen değiştirdi. Formula yönetimi olağanüstü önlemler aldı, mekanik güce kısıtlamalar getirildi. Senna bir yarışta hayatını kaybeden son formula pilotu oldu.Ve Senna’nın ölümüyle yarışta tam arkasında olan Schumacher’in kariyeri başladı. Schumacher, Senna hakkında kendisine soru yöneltilen bir basın toplantısında gözyaşlarını tutamamıştır.

senna5

Senna sadece efsane bir pilot değil, aynı zamanda yokluk içindeki ülkesinde 40 binden fazla çocuğu okutmuş, bakımlarını üstlenmiş gerçek bir kahramandı.Öldüğü zaman 400 milyon dolar civarında olan servetinin önemli bir kısmını bu işe vermiştir. Kaza yaptığı 1 mayıs 1994’ten bir kaç ay sonra Brezilya futbol takımı dünya kupasını kazanmış, tezahuratlarla kupayı Senna’ya ithaf etmişlerdir.

Kendisini ve hayatını daha yakından tanımak için, hayatını anlatan “Senna” adlı 2010 yapımı belgeseli de izlemenizi öneririz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar