İETT'nin ilk otobüsü, şarkılarla yollarda

İETT’nin ilk otobüsünün bir Renault olduğunu biliyor muydunuz? 1927’de İETT’nin ilk otobüsü olarak yollara çıkan Renault-Scemia ve 1992’ye kadar kullanılan 2 farklı nostaljik otobüs İstanbul’da seferlere başladı.

İETT'nin ilk otobüsü 1927 model Renault-Scemia

İETT’nin ilk otobüsü 1927 model Renault-Scemia

Renault, Almanya’dan alınan Bussing ve Türkiye için özel üretilen Leyland marka 3 otobüs, İETT tarafından yeniden aslına uygun olarak üretildiler.

Nostalji: 26 oturan, 25 ayakta yolcu

Nostalji: 26 oturan, 25 ayakta yolcu

Tarihi yarımada bölgesinde seferlere başlayan otobüslerde dönemlerinin popüler şarkıları çalıyor. Birçok Türk Filmi sahnesinde kullanılan otobüsler turistlere de açık ve İstanbulkart geçerli.

Nostaljik otobüslerin güzergahları değişken

Nostaljik otobüslerin güzergahları değişken

Nostaljik otobüslerin güzergahları dönem dönem değiştirilecek fakat ilk etaptaki rotaları şu şekilde:

Renault: 61B Beyazıt-Taksim hattında 09.30 Beyazıt’tan hareketle, Beyazıt-Laleli-Unkapanı-Şişhane-Taksim güzergâhında,

Bussing: 87 Topkapı-Edirnekapı-Taksim hattında 09.05 Topkapı Suriçi’nden hareketle, Edirnekapı-Fatih-Unkapanı-Şişhane-Taksim güzergâhında,

Leyland: 35 Kocamustafapaşa-Eminönü hattında 09.30 Kocamustafapaşa’dan hareketle, Cerrahpaşa-Yusufpaşa-Unkapanı-Eminönü güzergâhında hizmet verecek.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar