Dünyanın en iyi otomobil şovunda test sürüşü yapmak ister miydiniz?

Bir otomobili, dünyanın en çok izlenen ve en iyi tanınan otomobil şovunda değerlendirmek, bir çok otomobilseverin hayalini kurabileceği ama malesef çok azının başarabileceği bir şey.

Top Gear’ın yetenekli sunucuları Jeremy Clarkson, James May ve Richard Hammond bir otomobilsever açısından bakıldığında dünyanın en güzel işine sahipler. Dünyanın en çekici otomobillerini alıp, keyifle kullanmak hatta bir de üzerine para almak. Fakat otomobil değerlendirmek de otomobilleri kullanmak gibi sonradan öğrenilen bir beceri.

İşte Top Gear da otomobil tutkunlarına bu işi nasıl yaptıklarını anlatan ve diğer tüm videoları gibi eğlenceli bir video hazırlamış. Richard Hammond’ı bir BMW Z4 ‘ü değerlendirirken gördüğümüz kare ile başlayan 4 dakikalık videoda, Hammond’ın araç değerlendirmek isteyenlere önerilerini izliyoruz. Spekleri ezberlemek kolay iş değil elbet, Hammond’ı kağıtları kurcalarken görüyoruz, derken araç kameramanın serzenişleri arasında yanlış yöne doğru uzaklaşmaya başlıyor.

İlk ders, kameraya konuşmak. Otomobili kullanma sanatının, nereye gittiğinizi bilmek, aracı kameraya en iyi açıdan gösterebilmek ve araçtaki kameraya en doğru bilgileri verebilmek olduğunu anlatırken Hammond’ın  küçük bir kazasına tanık oluyoruz.

Kameranın zemine yerleştirilmesinin ve bu sırada yönetmen gökyüzünü çekerken, araçla zemindeki kameraya en yakın noktadan en hızlı şekilde geçmenin önemine değinirken,  kamerayı ezip geçmek bir başka güzel an oluyor.

Hammond, Top Gear test sürüşünde araç değerlendirirken en önemli anın, otomobilin kamerada ilk göründüğü an olduğunu söylüyor. Bu anın fiyattan, aracın ne kadar iyi olduğundan bile önemli olduğunu anlatırken, otomobilin olabilecek en gösterişli şekilde girişini sağlamanın da sürücünün görevi olduğunu belirtiyor. Derken başka bir kaza ile karşılaşıyoruz.

Could you be a Top Gear presenter- DIY Top Gear – Top Gear Uncovered from Tasit.com on Vimeo.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar