Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

BMW hakkında bilmediğiniz 15 gerçek

BMW – “Bayerische Motorenwerke” 7 Mart 1916 tarihinde BFW- “Bayerische Flugzeugwerke” adıyla uçak motoru yapmak için kurulmuştu. Bu yıl 99. Yaşını kutlayacak olan BMW, irtifa ve hız konusunda rekor kıran, kendi Lamborghini’sini üreten ve motor şeklinde bir bina inşa eden sıradışı bir marka. İşte BMW hakkında az bilinen bazı gerçekler:

4 silindirli motor mirası o kadar önemli bir kavramdı ki 1960’larda marka, genel merkezini bu motorun şeklinde inşa ettirdi

BMW Yönetim Binası

BMW Yönetim Binası

BMW Genel Merkezi, Avusturyalı mimar Karl Schwanzer tarafından tasarlanmış. Yönetim binası markanın dört silindirli motoru şeklinde inşa edilmiş olması hem biraz garip hem de gerçekten olağanüstü

BMW’nin ilk ürettiği uçakları bile rekorlar kırmıştı

bmw-biplane

BMW ne üretirse üretsin mükemmellik her zaman bir hedef olmuş. Bu gördüğünüz uçak 1919’da 32 bin feet yükseğe uçarak dönemin rekorunu kırmış.

BMW logosu nereden geliyor efsaneleri

bmw-pervane

BMW logosunun dönen bir uçak pervanesinin oluşturduğu izden geldiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. 1929’da pazarlama ekibi uçak mirasını hatırlamak isteyene kadar farklı logo kullanılıyordu. Logo aslında Rapp Motor ve Bavarya’ya bir saygı duruşuydu. Mavi beyaz renkler Bavarya’nın resmi renkleri ve herhangi bir BMW modelinin önünde de çok şık duruyor fakat bu logodan önceki bir dönem de var.

BMW’nin ilk ürettiği otomobil sadece 15 beygir gücündeydi ve Versay Antlaşması için üretilmişti

bmw315
Birinci Dünya Savaşı sonrasında imzalanan Versay Antlaşması, Alman firmalarının savaş uçakları ve savaş uçağı motorları üretmesini yasaklıyordu. BMW de temel gelir kaynağı opsiyon olmaktan çıkınca farklı alternatiflere yönelerek işte bu Dixi 3/15’i üretti. Araç üretildiği dönemin sevilen modeli oldu.

Üretilen ilk BMW aslında bir İngiliz Austin modeliydi

bmwmotosiklet

İngiliz Austin, Amerikalı Bantam ve daha sonra Nissan olacak olan Japon Datsun BMW’nin ilk ürettiği araçlar oldular.  İlk BMW’de kullanılan şasi, İngiliz marka Austin tarafından tasarlanıp üretilmişti ve birçok marka bu hazır şasiyi kullanarak araç ürettiler.

1937’de dünyanın en hızlı motosikletini üretti

motosiklet-bmw

Bu enteresan alet,  aerodinamik olarak çok zekice tasarlanmıştı ve henüz asfalt kavramı çok yeniyken bu BMW motosiklet saatte yaklaşık 280 km hız yapabiliyordu! Motosikletin gövdesi sürücüyü tamamen kaplıyor ve güvenlik için bu ilginç kaskın takılması gerekiyordu. Ayrıca sürücü ayaklarını katlayarak kullandığı için, araç durana kadar ayağını yere basamıyordu.

BMW çılgın motosiklet yarışlarının da öncüsüydü

motoryaris

Motosiklet sepetinden sarkarak manevra kabiliyetini artırmak, motosiklet sepetlerinin kendisi kadar eski bir kavram.  Sepetteki pilot asfalta neredeyse yapışacak, gariptir ki bu spor günümüzde bile hala devam ediyor..

50’lerin sonunda BMW az daha Mercedes oluyordu!

bmw-daimler

1959’da BMW soğuk savaşın getirisi olan birçok nedenden ötürü iflasın eşiğine gelmişti. Daimler-Benz fırsatı anında fark edip az daha BMW’yi satın alıyordu ki BMW ekibindeki teknisyenlerin dahi çabalarıyla hisselerini geri alabildi ve halen markanın önemli bir kısmına sahip olan bir yatırımcı ailenin yardımıyla bugünlere geldi. BMW ile Mercedes-Benz arasındaki rekabetin kökeni bugünlere dayanıyor.

İlk M Serisi otomobil, M1 efsanesi az daha bir Lamborghini olacaktı!

bmw-lamborghini-m1

1970’lerde BMW ve Lamborghini bir yarış otomobili yapmak için anlaşmışlardı. Almanlar motoru ve bazı süspansiyon parçalarını sağlarken, İtalyanlar da geri kalanı halledecekti. Maddi birtakım anlaşmazlıklardan ötürü Lamborghini son dakikada geri çekilince, BMW bu muhteşem seriyi kendisi yarattı.

BMW, 40 yıldan fazladır elektrikli otomobiller yapıyor

bmw1602

Tamamen elektrikli ilk otomobili BMW, 1972’de Münih Olimpiyatları’nda tanıttı. 12 batarya kuıllanan aracın menzili 30 km idi. “1602” adı verilen modelin gücü ise etkileyiciydi çünkü 43 hp normal versiyonun yarısı kadardı.

BMW, Formula 1 yarışlarında 20 yıllık bir motor tasarımıyla şampiyon oldu

nelson-piquet
BMW’nin M10 dört silindirli motoru, 1962’de sokaklarda kullanılan 75 hp’lik motorun biraz değiştirilmiş bir versiyonuydu.  1983’te aynı motordan 1400 hp çıkarmayı başardılar ve Nelson Piquet bu motorla Dünya Şampiyonluğu kazandı.

BMW, ikinci dünya savaşı dönemi araçları için hala yedek parça üretiyor

yedek

BMW Klasik Programı halen BMW Isetta’lar için bile yedek parça üretiyor. Yedek parça konusu o kadar detaylı ki, tarihi modellerin parçalarını sipariş edip sıfırdan üretmek bile mümkün.

BMW, Münih’teki eski motosiklet fabrikası binasını satın aldı ve burada BMW Klasik Yedek Parçaları Üretiyor.

bmw-fabrika
BMW klasikleri için binlerce yedek parçanın üretildiği yerin eski bir BMW motosiklet fabrikası olması..BMW’nin pek çok detayında olduğu gibi buradaki şiirselliği görmemek imkansız.

BMW, hem uçaklar hem de trenler için iç mekan da tasarlıyor

P90127739
Singapur Havayolları’nın iç mekan tasarımlarında BMW’nin imzası var.  Ayrıca San Francisco eski trenlerini yeni BMW tasarımı modellerle değiştirmeye hazırlanıyor.

BMW Z1 ve bu kapılar..

BMW Z1’in kapıları, yukarı doğru açılan spor otomobil kapılarından bile havalıydı. Ne yazık ki sadece 8 bin civarı üretildiler.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar