20.Yılında Dünden Bugüne Toyota RAV4

Konsept otomobilleri çok da gerçekçi bulmayanlar için RAV4 tam bir örnek vaka durumunda. Toyota RAV4 macerası, markanın 1989 yılında binek otomobillerle 4 çeker off-road araçlarının bir kombinasyonu olan bir konsept otomobil hazırlamasıyla başladı.  Konsept, çoğu konseptte olduğu gibi bir seri üretim otomobili olmak için gerekenlerden yoksundu ve yalnızca bir tasarım çalışmasıydı. Fakat o yıllarda binek otomobiller ve 4×4 araçlar arası uçurum o kadar derindi ki, böyle bir konsept inanılmaz bir ilgiyle karşılandı.

Toyota Rav4 1994 ilk nesil

İlk üretilen birinci nesil Toyota RAV4

Bunun üzerine 1991’de Toyota, üretime start verdi. Dört çekerli aktif eğlence aracı “Recreational Active Vehicle with 4-wheel drive” olarak adlandırılan ve Dünya’ya ilk kez 1994 yılında 3 kapılı olarak sunulan model, bugünkü SUV segmentinin de öncüsü oldu.

1994’teki ilk nesil, bir otomobil gibi rahat idare edilebilmesiyle ve şaşırtıcı off-road yetenekleri ve cazip donanım paketleriyle beklenenden 2 kat daha fazla sattı. Arka yolcu alanı ve bagaj alanı gibi eksiklikleri Toyota, 1995’te 4 kapılı, 5 koltuklu ve dingil mesafesi 400 mm daha uzun bir modelle çözecekti.

Toyota Rav4 Ev 1997 beyaz

Model Amerika’ya ilk adımını attığında başka revizyonlar da geçirdi. 1997’de California’daki emisyon standartları nedeniyle daha o yıllarda bile 5 saatlik bir şarjla 150-200 km’lik bir menzile sahip bir elektrikli modeli de üretildi.  1998’de ilk kez makyajlanan model, daha taze bir görünüme ve biraz daha güçlü bir motora kavuştu.  Kısa bir süre için bir cabrio versiyonu çıkarıldı fakat 2000’lerde sessiz sedasız kaldırıldı.

Toyota RAV4 2001 ikinci nesil

2001’de tamamen yenilenmiş ikinci nesil çıkarıldığında artık diğer binek otomobil tabanlı SUV rakipleri vardı. Honda CR-V, Subaru Forester, Suzuki Grand Vitara ve Land Rover Freelander, modelin daha geniş ve uzun olmasında rol oynadılar. İlk nesli, Toyota’nın diğer modellerinden toplanan parçalarla oluşturulmuşken, Toyota RAV4, artık %70 oranla kendisine özgü parçalardan oluşuyordu. Bu yıllarda 2 litrelik turbo dizel motoruyla RAV4, aranan dizel araçlar listesinin başındaydı. Daha sonra eklenen 2.4 itrelik benzinli motorla model yeniden Nissan X-Trail  gibi araçların sınıfına geri döndü.

Toyota RAV4 üçüncü nesil 2005

2005-2006 yıllarında üçüncü nesil çıkarıldı. Artık RAV4, 5 kapılı oturmuş bir modeldi. Gövdesi eski versiyona göre daha kalın olduğu için hem daha fazla ses ve gürültü geçirmez özelliklere sahip oldu hem de daha güvenli bir otomobile dönüştü. Bazı modellerde bulunan arkadaki yedek lastiğin atılmasından başka RAV4’teki en büyük yenilik, SUV pazarı için de yine öncü niteliğindeydi. Çekiş elektronik sistemle tekerleklere ihtiyaca göre dağıtılarak yakıt tasarrufu sağlanmaya başlandı ki bu da Toyota dört çeker bir otomobil için bir ilkti. Bazı pazarlarda 2WD modeller de sunuldu.  Bu dönem modelin tarihindeki en geniş motor seçeneklerinin olduğu dönemdir.  2 litrelik 4 silindirliden, 3.5 litrelik 6 silindirli hem benzinli hem dizel seçenekler, 5-6 kademeli manuel veya 4,5 hatta 6 kademeli otomatik şanzımanlarla geliyordu. 2008 ve 2011’de üçüncü nesil, güvenlik ve tasarım anlamında revizyonlar geçirdi.  Sürüş destek sistemlerinin yayılmaya başladığı bu dönemde, üçüncü nesil, eğim iniş destek sistemleri (DAC) ve yokuşta kalkış destek sistemlerine sahipti.

Sadece 5 kapılı olarak ve tüm ülkelerde sabit dingil mesafesi ile sunulacak olan dördüncü nesil RAV 4, 2012 Kasım ayında Los Angeles Oto Fuarı’nda tanıtıldı.

Toyota Rav4 dördüncü nesil 2015

Bugünkü RAV4, birinci nesil RAV4’ün eğlenceli sürüşünü ve sağlamlığını korurken, yeni trende de öncülük ediyor. RAV4 sahipleri de otomobillerini, mükemmel manevra kabiliyeti, yüksek sürüş konumu ile birleşen geniş görüş açısı, düşük yakıt tüketimi ve her koşulda güven verici olarak niteliyorlar. RAV4 off-road kabiliyetlerinden ödün vermeksizin aile kullanımına uygun bir otomobil olarak da öne çıkıyor.

RAV4’ün piyasaya sunulduğu 1994’ten bu yana SUV segmenti büyümenin yanı sıra değişti ve gelişti. Toyota RAV4 1994’te pazara sunulduğu ilk yıl 53 bin satış adetine ulaştı. Bir sonraki yıl bu rakam ikiye katlandı, 1995 senesinde üçe katlanan bu sayı nesilden nesile artarak devam etti. 2013 senesinde, satış rakamları 1994 senesinin rakamlarının 10 katına ulaşarak 5 milyon adeti geçti. Ve hala bu araçların yüzde 90’ı dünya yollarında aktifler.

İkinci el Toyota RAV4 fiyatları için RAV4 araç ilanlarına göz atabilirsiniz.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar