Yerli Otomobilde Aranan Babayiğit Bulundu

Türkiye’de ilk yerli otomobilimiz olan Devrim’den bu yana ilk kez kendi otomobilini üretmeye belki de ilk defa bu kadar yaklaştık. Yerli otomobili kim üretecek konusu ise uzun süredir gündemi meşgul ediyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, nihayet yerli otomobil üretimiyle ilgili son açıklamasında aranan babayiğitin bulunduğunu söyledi.

Bakan Işık, “TÜBİTAK elektrikli otomobil noktasında çağrıya çıkmıştı. Bunun ikinci etap panel çalışmaları tamamlandı. Bu çalışmalar son değerlendirme aşamasına geldi. Biz de ümit ediyoruz ki mart ayı sonunda çalışmanın sonucunu alalım ve netleştirelim” dedi.

Yerli otomobil süreci nasıl başladı?

Hükümetin bu konuya destek ve teşvik vereceğini açıklamasından sonra hem otomobil üreticileri hem de iş adamları konuya büyük ilgi göstermişler ve bazı soru işaretlerini de ortaya koymuşlardı.

TÜBİTAK’ın, geçen yılın Temmuz ayında yaptığı yüzde 100 Ar-Ge desteği verilecek yerli elektrikli araç üretimi çağrısına 20 proje başvurusu yapılmış ve bunlardan 10 tanesini de ilk aşamayı geçmişti.

Bakan Işık, Türkiye’nin yoğunlaşması gereken alanın Hybrid olması gerektiğini düşündüğünü daha önce ifade etmişti. Bu konuda çalışmaların olduğunu ve seçimlerden sonra bu konuyu yoğun şekilde gündeme alacaklarını da belirtmişti.

Projelerin 12’si otomobil için

Üretilecek elektrikli aracın segmenti yurt içi ve yurt dışı pazar imkanları ve rekabet şartlarına göre üretici kuruluşlar tarafından belirlenmişti. Tamamı yerli firmalar tarafından yapılan başvurular arasında 12 otomobil, 3 hafif ticari araç, 2 otobüs projesi yer almış, 3 projede ise segment belirtilmemişti. Sonuç olarak TÜBİTAK’a yapılan 20 proje başvurusu mali ve teknik olarak değerlendirilmiş, yapılan değerlendirme sonunda 10 proje elenirken, kalan 10 proje “Elektrikli Araç Teknolojilerinin Geliştirilmesi” çağrısının ikinci aşamasına başvurmaya hak kazanmıştı.

Şu anda yerli otomobilde ikinci aşama tamamlanmış durumda ve toplamda 7 başvuru bulunuyor. Bakan Işık konuyla ilgili şu ifadede bulundu: “Bunlardan biri otobüs, bir iki tanesi ticari, birkaç tanesi de otomobil üzerine. Panelin sonunda, yurt içinden ve yurt dışından davet edilen, konusunda uzman üniversite hocalarından oluşan hakemler tarafından verilecek raporlar ve puanlamalar çok etkili olacak. O sonuçlar son değerlendirmeyle kamuoyuna açıklanacak. Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki Türkiye, aradığı babayiğidi buldu.”

Başvuru sahipleri açıklanmadı fakat şu ana kadar bildiğimiz kadarıyla konu ile ilgilenen gruplar Koç Grubu, Derindere Otomotiv, Kibar Holding, Mermerler Otomotiv, Fiat-Tofaş olmuş ve Fadıl Akgündüz de projeye ilgi göstermişti.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar