Yerli elektrikli taksiyi yakından görün

İstanbul yarın Türkiye’nin ilk ve tek taksi ver yan sanayi ihtisas fuarı ”Taxiworld Turkey”e ev sahipliği yapıyor. 8 Şubat’a kadar İstanbul Fuar Merkezi’nde devam edecek fuarda Türkiye’nin ilk yerli elektrikli taksisi de sergilenecek.

İlk yerli ve elektrikli taksiyi bu fuarda ziyaret edebilirsiniz

İlk yerli ve elektrikli taksiyi bu fuarda ziyaret edebilirsiniz

Derindere Motorlu Araçlar (DMA), %100 yerli sermayeye sahip bir Türk şirketi ve 2007 yılından beri elektrikli otomobil teknolojileri üzerinde çalışıyor.  İlk prototipin üretiminden itibaren yükselen bir ivmeyle bu yönde yol alan yenilikçi şirket, çeşitli araçları elektrikli hale getirdikten sonra Toyota Corolla‘yı tüm izinleri alarak elektrikli otomobil haline getirmişti.

Taksilerde günde 150 TL yerine 12 TL yakıt masrafı

Trafiğin en çok yol yapan araçları olan taksilerin elektrikli olmaları, günlük yakıt masrafını 150 liradan 12 liraya düşürüyor. DMA Taksi, dizel veya LPG fark etmeksizin, içten yanmalı motorlar ile çalışan tüm araçlara göre 10 kattan daha fazla yakıt ekonomisi sağlarken, bakım ihtiyacını da neredeyse ortadan kaldırıyor.

DMA Taksi 4 aydır yollarda test ediliyor

DMA Taksi 4 aydır yollarda test ediliyor

İlk yerli üretim elektrikli taksiyi ortaya çıkaran DMA Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol,  “Sadece İstanbul’da yaklaşık 20 bin taksi faaliyet gösteriyor. Bu taksilerin tamamı elektrikli olması halinde yılda yaklaşık 1 milyar TL’lik yakıt tasarrufu sağlanabilir. Uzun vadeli bir hedef olsa da dünyanın gittiği yoldan ilerlememiz gerektiğini düşünüyoruz. Elektrikli araç kullanımının her alanda yaygınlaştırılması için gerekli teşvikleri verilmesi gerektiğine inanıyoruz.” diyor.

Türk teknolojisi

Yerli elektrikli taksiyi “Türk Malı” yapan şey elektrikli sistemin en değerli kısmı olan elektronik beyni. Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve yazılımları Türkiye’de yapılan bu beyin kısmı aracı ekonomik ve güvenli yapan kısım.  Bu sistem sayesinde akıllı telefonlarla bile araçların şarj durumu, kalan menzili gibi birçok bilgiye uzaktan erişilebiliyor.

Elektrikli taksiyi sürücüsü anlatıyor

4 aylık deneme sürüşünden sonra basının karşısına çıkan ve gün içinde 500-600 km yol yapan yerli elektrikli taksinin sürücüsü de Boğaziçi Elektronik mezunu.

İlk yerli elektrikli taksinin sürücüsü Mert Al ve DMA Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol

İlk yerli elektrikli taksinin sürücüsü Mert Al ve DMA Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol

İstanbul’da şarj sıkıntısı yaşamadığını söyleyen Al “ Normalde taksilerde 2 şoför çalışır. Gündüzleri en az 60 TL ve geceleri yine en az 80 TL olmak üzere günde ortalama 150 TL yakıt almak zorunda kalırlar. Bu tüketim çoğu zaman ayda 4 bin 500 TL’yi aşar. Ben ise günü yine yaklaşık, 10 – 12 TL’lik bir elektrik kullanımı ile bitirebiliyorum. Taksi işletmecilerinin en önemli maliyet kalemleri arasında yağ ve bakım yer almaktadır. DMA Taksi ’de içten yanmalı bir motor görev yapmadığı için bakım gerektiren herhangi bir parça da bulunmuyor. Bunlar bir taksici için gerçekten çok önemli avantajlar” diyor.

Menzil: 400 km

Tek şarj ile yaklaşık 400 kilometrelik bir menzil sunan ilk ve tek yerli elektrikli taksi olan DMA Taksi ‘de, 53 kwh’lık lithium-ion piller kullanılıyor. Entegre hızlı şarj ünitesi sayesinde, şehir şebekesindeki 380V’luk elektrik ile 15 dakikalık şarjda 40 kilometrelik menzile ulaşabilen DMA Taksi’nin tamamen boşalan pilleri de sadece 2,5 saatte dolabiliyor. Trafikte yapılan dur-kalk esnasında ortaya çıkan geri kazanım enerjisi de pillere aktarılarak ekonomi sağlanıyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar