Yerli elektrikli otomobil: 75 lirayla 5 bin km

Tamamen yerli üretim elektrikli bir otomobil 4 saatlik şarj ile 500 km yol alabiliyor.  “kapsamında öğrenci ve akademisyenlerden oluşan 24 kişilik ekiple hazırlanan aracın planlama süresi 2 yıl üretim aşaması ise 3.5 ay sürmüş.

5 bin km’de 75 lira yakıyor

Ekip, aracın eksikliklerini tespit edebilmek için 13 ili dolaşarak 5 bin km yol yapacak. Konya’dan Antalya’ya gelen ekip, yaklaşık 400 kilometrelik bir parkurda 6 lira masraf olduğunu açıkladı. Projede yer alan ve Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi olan Engin Topaloğlu “40 lirayla 3 bin 400 kilometre yol kat ettik, 5 bin kilometrelik parkuru ise 75 liralık yakıt masrafıyla tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

Hafif ve son hızı 130 km

Yerli elektrikli araç,  tıpkı süper otomobiller gibi verimliliği ve aerodinamikliği kolaylaştıran hafif karbon fiber malzeme ile yapılandırılmış ve ekibin kaldırabileceği kadar da hafif. 500 kg ağırlığındaki araca 2 yetişkin ve 2 çocuk binebiliyor.  Saatte 130 km hızı olan aracı üretmenin maliyeti 450 bin TL olmuş. Ekip, İzmir, Eskişehir ve Çanakkale’de tanıtım yaptıktan sonra İstanbul’a dönerek Türkiye turunu tamamlayacak.

elektrikli

Her gittikleri ilde aracın maliyeti ve yakıt tüketimi hakkında sorularla karşılaşan ekibin yerli elektrikli otomobili büyük ilgi görüyor. Yakıt masrafının bu derece düşük olması aracı çok cazip kılıyor. Ekip bugün ürettikleri araçla Antalya’dan İzmir’e hareket edecek. Proje ve araç hakkında daha geniş bilgiyi web sitelerinde bulabilirsiniz.

Alternatif yakıtlı araçların maliyetleri ve çevrecilikleri dünyada bu araçlara yönelimi artırsa da sahip olma maliyetleri tereddütler yaratıyor. Oysa yerli ve elektrikli bir araç eğer desteklenirse bu sorunu ortadan kaldırabilir. Bu tür araçların yaygınlaşmasını umuyoruz.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar