Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Yakıt Hücreli Hidrojenli Otomobiller Geliyor

Toyota Başkanı Takeshi Uchiyamada, bugün yaptığı açıklamada 2015 yılında Amerika’ya yakıt hücreli elektrikli sedanlarını getireceklerini ve yapılan hidrojen istasyonu yatırımlarının boşuna olmadığını söyledi.  Prius’un Babası olarak bilinen Takeshi Uchiyamada, 1993 yılında hibridin yapımına başlayan ekibin başındaydı.  Şimdilerde ise FCV-R konsept modeli üzerine geliştirilen ve Toyota’nın ilk yakıt hücreli elektrikli otomobili olacak olan otomobilinin yapımını gözetiyor. Aracın fiyatının 50 bin dolar civarında olması bekleniyor.

Toyota FCV, yakıt hücreli, hidrojenli otomobil, FCV-R Konsept

Yakıt hücreli elektrikli otomobiller, bataryalı elektrikli araçlara oldukça benzer yapıdalar. Tek farkları enerjiyi bir pilde tutmak yerine, hidrojenin dahil olduğu kimyasal reaksiyonlarla enerjiyi kendi kendisine üreten bir sistem bulunduruyor olmaları. Bu tür otomobillerin hiçbir atığı bulunmuyor, tek atıkları su bu nedenle son derece çevre dostu araçlar.

Toyota FC-V, FCHV, hidrojen yakıtlı otomobil, hidrojenli otomobil

Hidrojenli otomobiller, altyapısal olarak hidrojen istasyonlarına ihtiyaç duyuyor. Amerika Enerji Bakanlığı verilerine göre şu an Amerika’da 10 adet hidrojen istasyonu bulunuyor. Toyota’dan başka Hyundai ve Honda’nın da yakıt hücreli elektrikli otomobil üretim planları var.

Bu tür otomobiller konusunda aslında büyük bir fikir ayrılığı var. Bazı üreticiler bu yeni teknolojiye temkinle yaklaşırken, Volkswagen gibi bazı üreticilerse makul fiyatlarda hidrojen otomobillerinin üretilemeyeceği görüşündeler. Kimi üreticilerse elektrikli teknolojiyle ilerlemekten yana.

Toyota ise Prius ile yakaladığı başarıyı yakıt hücreli elektrikli otomobilde tekrarlamayı umuyor. Toyota başkanının düşüncesine göre hidrojen otomobiller pazara hibridler kadar hızlı olmasa da giriş yapacak. Markanın ilk hibrid otomobilini pazara sürüşünün üzerinden 15 yıl geçmiş bulunuyor ve Toyota bu 15 yılda tüm Dünya’da 3 milyon hibrid satmış. Hidrojen otomobillerin daha kısa sürede şarj oluyor olmaları ve daha yüksek menzilleri cazip yönleri arasında.

Amerika’da durum bu şekildeyken, geçtiğimiz günlerde aralarında İzlanda, Norveç, İsveç ve Danimarka’nın bulunduğu Kuzey Avrupa ülkelerinde Honda, Hyundai, Toyota ve Nissan yakıt hücreli hidrojenli otomobiller üretmek için bir anlaşma imzaladılar. Bu markaların bu yeni teknolojiye olan inançları ve yatırımları gelecekte otomotiv endüstrisini büyük ölçüde değiştireceğe benziyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar