Türkiye’nin ilk %100 Elektrikli Otomobili Yollarda!

Teknolojisi ve üretimi Derindere Motorlu Araçlar tarafından gerçekleştirilen elektrikli otomobillerin basın lansmanı ve ilk test sürüşleri, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Aracın en önemli parçası olan elektronik beyin üniteleri ve buna ait yazılımları tamamen DMA tarafından geliştirilen elektrikli araçlar, tek şarj ile yaklaşık 280 km yol yapabiliyor.

Özkan Derindere ve Önder Yol tarafından 2007 yılında kurulan Derindere Motorlu Araçlar (DMA), Türkiye Otomotiv Sektörü’nün önemli kilometre taşları arasında yer alacak olan DMA teknolojisi ile ürettiği elektrikli araçları yola çıkarıyor. Türkiye’nin “ilk ve tek” Tip Onay Belgesi’ni alan DMA teknolojisine sahip elektrikli araçlar, tek şarj ile yaklaşık 280 kilometre yol kat edebiliyor. Yaklaşık 6 yıldır bu konuda testler ve çalışmalar yapan şirket, elektrikli araçları hem kiralamaya hem de satın almaya hazırlamış durumda. Elektrikli araçların satış fiyatı 120 bin TL seviyesinde, filo kiralama fiyatları ise aylık 900 Euro civarında belirlenmiş. Derindere firmasının 14 bin araçlık bir filo kiralama şirketi de bulunuyor.

Derindere Motorlu Araçlar’ın amacı kısa vadede; binek ve hafif ticari araçlara DMA teknolojisi uygulayarak, onları %100 elektrikle çalışan araçlar haline getirerek pazara sunmak olarak açıklandı. DMA kurucu ortağı Özkan Derindere, “Orta vadede hız ve hacim kazanmak için, sınırlı sayıda modele yoğunlaşacağız. Projemizin uzun vadeli hedefi ise, yüksek bir yatırım hedefi ile DMA markalı ürünler üretmek ve pazarda önemli bir oyuncu olmaktır” diye konuştu.

Bugün itibarı ile aylık 100 ve yıllık 1.200 adetlik bir kapasiteye sahip olduklarını söyleyen Özkan Derindere, belirli adetlere ulaşıldığında, her biri kendi konularının en iyileri tarafından üretilen parçaları, onlarla birlikte Türkiye’de üretmek konusunda yatırım yapmaya hazır olduklarını ve bu konuda ön protokoller imzaladıklarını da ifade etti.

Üretilen otomobillerde kullanıcıyı bilgilendiren multimedya sistemine IOS ve Android uygulaması kullanan akıllı telefonlardan da ulaşılabiliyor. Bu anlamda Turkcell Teknoloji ile de bir iş ortaklığı yapılmış durumda.

DMA, uzun yıllara dayanan otomotiv ve teknoloji birikimlerinin ardından 2007 yılında kurulmuş bir firma.  Araçlara DMA teknolojisini uygulamak, ar-ge faaliyetleri yapmak, teknoloji geliştirmek her türlü parça ve son ürünün üretim, ithalat, ihracat ve satışını gerçekleştirmek hedefleri arasında.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar