Toyota'nın FCV konseptinin adı ''Gelecek'' oldu

Tokyo Motor Show da 2013 yılında sergilenen ve Toyota’nın FCV konsept olarak tanıttığı hidrojen yakıt hücreli araç 2014 Paris Otomobil Fuarı’nda hidrojenle çalışan ilk seri üretim araç konumunda sergilendi.  Toyota’nın Japonca ‘’gelecek’’ anlamı taşıyan ‘’Mirai’’ ismini verdiği araç çevreci bir otomobil olma özelliğini taşıyor.

Gelecekte önemli bir enerji kaynağı olarak görülen hidrojen ile çalışan Mirai, hidrojen yakıtını elektrik üretmek için kullanıyor. Toyota’nın Yakıt Hücresi Sistemi ve yakıt hücresi teknolojisi, hibrid teknolojisi ile birleşerek içten yanmalı bir motora enerji sağlıyor. ‘’0’’ karbondioksit salınımı yapan araç 5 dakikada deposunu hidrojenle doldurabiliyor. Tek depo ile 480 km yol yapabilen araç 4 Kapılı bir sedan otomobil.

Yeni jenerasyon otomobillerin izlerini taşıyan araç düşük ağırlık merkezinin getirdiği sürüş keyfini ve elektrik motorunun sessiz ama güçlü hızlanma performansı bir arada sunuyor. Mirai’nin ön tasarımında yer alan sağ ve sol ızgaralar ise havadan oksijen sağlayarak aracın yakıt hücre sistemini soğutuyor. 1850 kg ağırlığa sahip olan araç, 4.890 mm uzunluğa, 1.815 mm genişliğe, 1.535 mm yüksekliğe ve 2.780 mm dingil mesafesine sahip. Mirai 178 km/s maksimum hıza çıkabilirken, 100 km’lik hıza sadece 9.6 saniyede ulaşıyor.

Toyota Mirai Fuel Cell Sedan

Toyota Mirai Fuel Cell Sedan

İlk olarak Aralık ayının ortalarında Japonya’da pazara çıkacak olan otomobil Eylül 2015’ten itibaren İngiltere, Almanya ve Danimarka’da satılmaya başlanacak. Japonya’da üretilen araç 2017 yılında Avrupa’da seçilen diğer ülkelerde de satışa sunulacak.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar