Toyota Geri Dönüşümde Lider

Toyota’nın sürdürülebilir bir toplumu desteklemek adına geri dönüşüm konusunda yaptığı çalışmalar Japonya Başbakanlığı tarafından onurlandırıldı.

Japonya Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanlığı 3R Geliştirme Konseyi’nin düzenlediği 3R “Reduce, Reuse, Recycle” (Azaltım, Yeniden kullanım, Geridönüşüm) Ödüllerinde, 2013 Başbakanlık Ödülü’ne Toyota ve Toyota Tsusho A.Ş. layık görüldü. Ayrıca, Japonya Sanayide Çevre Yönetimi Derneği tarafından Toyota ve Sumitomo Electric Industries Ltd.’ye kaynakların en verimli biçimde kullanılmasından ve geri dönüşüm teknolojilerinden dolayı “Metal Geri Dönüşüm Ödülü” verildi.

Toyota Motor Company dahil olmak üzere 17 şirketten oluşan Toyota Grubu, sorumluluk anlayışıyla geri dönüşümü üstün teknolojiler ve geliştirdiği sistemleriyle geniş bir yelpazeye yayıyor.

Otomotivde çevreci çalışmalara 1970’li yıllarda başlayan Toyota, bugün 5,7 milyon hibrid araç satışıyla dünyada lider durumda. Hibrid araçların bilinen düşük CO2 emisyonu ve yakıt verimliliği avantajlarına ilave olarak Toyota, hibrid araçların elektrik motorlarında bulunan mıknatıs ve kullanılmış NiMH (Nikel Metal Hibrit) akülerin geri dönüşümünde de öncülük etmekte.

Geri dönüştürülebilen NiMH Akü

Toyota, hibrid teknolojisinde 1998 yılından bu yana, yaklaşık 30 bin NiMH aküyü geri dönüştürdü. Bu rakam, Japonya’daki tüm hibrid araçların yüzde 80’ine eşdeğer.

Motor Mıknatısı ile Geri Dönüşüm

Toyota, 2012 yılında,  dünyada ilk defa bulunan bir sistemle neodimyum ve disporsiyum elementlerinin geri dönüşümünü sağlayarak, nadir bulunan bu iki elementi hibrid motor mıknatıslarında kullandı.  Toyota benzer bir geri dönüşümü, hibrid olmayan araçlarda da gerçekleştirmek için yoğun bir çalışma içinde.  2010 yılında tungsten elementini geri dönüştürmek için Sumitomo Electric Industries ile ortak bir çalışmaya giden Toyota, bugüne kadar, 75 ton tungsten elementi geri dönüştürdü.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar