Temiz Enerji, Düşük Emisyon ve İstanbul Karbon Zirvesi

Daha temiz ve daha yaşanılabilir bir dünya isteyen ülkelerin emisyon azaltımını ajandalarının en üst sıralarına yerleştirdikleri gözleniyor. Avrupa Birliği zaten hem otomobillere hem de ticari araçlara getirdiği emisyon kısıtlamalarıyla otomobil üreticilerini elektrikli, hibrid ve hafif araçlar üretme yönünde büyük bir değişime zorladı ve yaptırımlarda standardı her seferinde biraz daha yükseltiyor. Dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’de bile hava kirliliğinin araç satışlarını etkilediğini düşünecek olursak, konunun önemi çok net ortaya çıkıyor.

 

İstanbul Karbon Zirvesi

İstanbul Karbon Zirvesi

Türkiye’de de bugünlerde sessiz sedasız İTÜ ev sahipliğinde yurt içi ve yurt dışı bilim insanları, özel ve kamu kurum kuruluşlarının katılımıyla İstanbul Karbon Zirvesi yapılıyor. Bu yıl ilki düzenlenen zirvede konuşmacılar, karbon yönetimi, ülkelerin karbon emisyonu ile ilgili alması gereken önlemler, Türkiye’de karbon piyasası gibi önemli konuları ele alıyor.

Ülkelerin gündemi düşük emisyon

Alman Çevre Bakanlığı’nı temsilen zirveye katılan Angelika Smuda, karbon emisyonunu azaltan kuruluşların önceki yıllara göre büyük artış gösterdiğini söylüyor. Otobanın mucidi ülkede Hamburg’da otomobillerin olmadığı bir şehir planları yapılıyor.

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nden zirveye katılan Bekir Turan da elektrik enerjisi piyasasındaki lisans zorunluluğuna dikkat çekiyor. “Türkiye’de elektrik enerjisinin üretimi, dağıtımı, satışı hatta ithalat ve ihracatı gibi durumlarda lisans zorunluluğu bulunuyor. Bazı eksiklerden dolayı lisans yükümlülüğünü yerine getiremeyen işletmeler için,  önlisans uygulamasını  yürütüyoruz” diyen Turan, Türkiye’de enerjiye olan talebin oldukça fazla olduğunu ve bu yoğun talebi karşılayabilmek için oldukça fazla yatırıma ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

Enerji sektöründe teknik eksiklikler çok, yatırımcı ve finansman ihtiyacı var.

Enerji projelerinin bir başka sıkıntısı ise teknik eksiklikler. Özellikle rüzgar projelerinde ölçüm eksiklikleriyle karşılaştıklarını vurgulayan Garanti Bankası Proje Satınalım Finansmanı Yöneticisi Ahmet Tohma, enerji üretimlerinin doğaya karşı hesaplandığının altını çizerek, ölçüm eksikliklerinin yaşandığını fakat bunda da eskiye kıyasla iyileşme olduğunu anlatıyor.

Yaşanan bazı sorunların, piyasada projeyi gerçekleştirecek olan yatırımcıların konuyla ilgili yatırımcılar olmamasından kaynaklandığını kaydeden Tohma, “Garanti Bankası olarak çevre dostu projeleri finanse ediyoruz. Özellikle güneş ve rüzgar enerjisi yatırımlarını çevre dostu oldukları için çok seviyoruz.  Gerekli mevzuatlar tamamlandığında Türkiye’de bu projelerin rahatlıkla finanse edilebileceğini düşünüyoruz.” diyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar