Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Sürücüsüz, her yere park edebilir ve şekil değiştirebilir

Tekerlekleri 90 derece dönebildiği için durduğu yerde mükemmel daireler çizebilen ve tekerleri yan yan gidebilen bir otomobil hayal edebiliyor musunuz? Almanya’da bunu hayal eden RIC‘teki araştırmacılar tam da böyle bir araç ürettiler. Üstelik elektrikli ve sürücüsüz!

Elektrikli, sürücüsüz ve heryere sığabiliyor

Kelebek kapılarıyla EO2, sadece küçük değil aynı zamanda yapay zekaya sahip.

Kelebek kapılarıyla EO2, sadece küçük değil aynı zamanda yapay zekaya sahip.

Görünüm olarak Smart’ı andıran aracın farkı, sadece küçük değil aynı zamanda akıllı ve esnek olmasında. Bize ilk anda ikiye katlanabilen araç “Armadillo-T” yi anımsattı. Üzerindeki sensörler, kameralar ve yapay zeka ile hem sürücüsüz özelliklere sahip hem de diğer benzerleriyle iletişim kurabiliyor.

EO2, 1 metre küçülebiliyor

İş çıkış saatlerinde trafiğin kabus olduğu, park sorununun her zaman yaşandığı, kalabalık büyük şehirler düşünülerek tasarlanan EO2 adı verilen araç, paralel park kavramını da tarihe gömebilir. Park etmekte ne kadar iyi olursanız olun, en gelişkin park asistanlarına da sahip olsanız bazen park alanı, manevra yaparak girebileceğinizden daha küçüktür.  Bu 750 kg ağırlığındaki araç, dört tekeri de yerdeyken zaten 2,5 metre olan boyunu 1,5 metreye kadar düşürebiliyor. Yani park yeri asla sorun değil.

Akan trafikte birleşerek tren oluşturuyorlar

Kelebek kapıları, katlanabilen gövdesi ile EO2 gelecekten gelmiş gibi gözüküyor. Alman araştırmacıların bir sonraki adımı bu aracın sürücüsüz ve diğer EO2 ler ile konuşabilir ve eklemlenerek bir tren halinde yol alabilir olması. Bildiğimiz anlamdaki trafiği yeniden tanımlayacak bu yapıya “Platoon” adını vermişler.

EO2 elektrikli akıllı ve bağlantılı bir otomobil ve projenin devlet desteği bulunuyor.  EO2 ‘nin son hızı ise şehir trafiği hız limitlerinin altında, saatte 65 km.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar