Şoförsüz Minibüsler Yollarda

Ekonomik kriz haberleriyle gündemde olan Yunanistan’da, bir taraftan da trafikte dünyanın ilkleri hayata geçiyor. İlk sürücüsüz minibüsler ülkede yolcu taşımacılığına başladı.

şoförsüz minibüs ilk Yunanistan'da hizmete girdi

2012 yılından beri üzerinde çalışılan 6 adet sürücüsüz minibüs, Yunanistan’ın Trikala şehrinde ilk yolculu seferini yaptı. Avrupa Birliği Araştırma ve Teknolojik Kalkınma Programı’nın desteğiyle geliştirilen minibüsler Trikala dışında 5 farklı Avrupa ülkesinde de hizmete girecek.

şoförsüz minibüs elektrik ile çalışıyor

Hem Elektrikli Hemde Sürücüsüz 

11 Eylül’den itibaren deneme sürüşleri gerçekleştiren sürücüsüz minibüsler bu ayın başında ilk yolcularını taşımaya başladı. Minibüslerin sürücüsüz olması dışında bir önemli özelliği de araçların hepsinin yüzde yüz elektrikle çalışması. 20 km/s hız yapabilen minibüsler 3 km’lik güzergahta hizmet veriyor. 15 yolcu taşıyabilen sürücüsüz elektrikli minibüs güzergah üzerinde 9 durağa uğruyor.

hizmete giren şoförsüz minibüs dünyada bir ilk

Sürücüsüz minibüsler yollarda

Eylül 2012 – Eylül 2016 dönemini kapsayan proje için 18 Milyon Avro’luk bütçe ayrıldı. Avrupa genelinden 45 kurum ve kuruluşun destek verdiği programda Yamaha, Robosoft, 2GetThere, Induct ve Movemile üretici şirketlerde destek veriyor.

Henüz sürücüsüz minibüs aşamasında olmasak da, bizde de elektrikli otobüsler toplu taşımada kullanılıyor. Örneğin geçen yıl Antalya’da Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü yola çıkmıştı. Malatya’da da çevreci Trambus’ler görev yapıyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar