Premium bir Elektrikli: 2014 BMW i3

Bir çok ilginç özelliğe sahip 2014 BMW i3’ün üzerindeki sis perdesi nihayet kalktı. İşte elektrikli bir şehir otomobili olarak tasarlanan aracın, BMW markası tarafından açıklanan bazı özellikleri:

Menzil:

BMWi, BMW, BMW i3, ön jantlar, ön yan görünüm
22-kWh lık lityum-iyon bataryasıyla ve arka tarafında bulunan 170 beygir gücündeki motorla, arkadan itişli i3, 128 km ile 160 km arası mesafe kat edebiliyor. Buna 34 beygir gücünde 650cc  hacmindeki  benzinli menzil uzatıcıyı da eklerseniz mesafe kabaca ikiye katlıyor.

BMW i3’ün aktarım organları aslında Chevrolet Volt’unkileri andırıyor fakat Volt’tan farklı olarak benzinli motor sadece güç yaratmaya yönelik düşünülmüş. Direk sürüş özelliği bulunmuyor. İ3’ün menzilini neredeyse iki katına çıkarabilen yaklaşık 9 litrelik benzinli motor, yaklaşık 1225 kg olan i3’ün ağırlığına ortalama 150 kg daha ekliyor.  Bu opsiyonel menzil artırıcı olmadan, BMW i3, Türkiye’de olmayan Nissan’ın elektrikli modellerinden Leaf ile hemen hemen aynı menzile sahip. Fakat BMW’nin iddiasına göre, dışarıdan küçük gibi görünen model gelişkin ve akıllı tasarımı sayesinde bir 3-Serisinin iç alanı kadar genişlik sunuyor.

Özellikler:

BMW i3, navigasyon, kontroller, connected drive, bilgi ve eğlence sistemi

Navigasyon var ve sizi gideceğiniz yere giden yolu çizmekle de kalmıyor sürüş tarzınızı da hatırlayarak seçtiğiniz rotanın şarj durumunuza uygun olup olmadığını, değilse hangi noktada şarj gerekeceğini de bildirebiliyor. BMW i3, 3 farklı Dünya seçeneğiyle geliyor, Mega, Giga ve Tera.  Tüm modellerde  teknoloji, sürüş yardımı ve park yardımcısı paketleri kullanılabiliyor. Teknoloji ve sürüş yardımı paketi, şunları içeriyor: Geniş ekranda gerçek zamanlı trafiği gösterebilen touch pad  profesyonel navigasyon,  bluetooth bağlantısı, BMW uygulamaları, gerçek zamanlı trafik hizmetleri- bu kısım Türkiye’de neleri içeriyor henüz bilemiyoruz-,  BMW ConnectedDrive, çarpışma uyarı sistemi,  yaya koruma ve  şehir çarpışma dengeleyicisi.

BMW i3, direksiyon, ön konsol, sürücü koltugu

Park yardımcısı paketi, kendi kendisine park edebilen sisteme ek olarak arka görüş kamerası ve ön kısımda otomatik park mesafe kontrolörü içeriyor.

BMW tüm özellikleri bu sonbaharda duyuruyor olacak.

2014 i3 Neler yapabiliyor?

İ3 ün son hızı 150 km/sa, ki bu otoban için bile gayet yeterli bir rakam. BMW’nin ölçümlerine göre 100 km’ye ise 7.2 saniyede çıkabiliyor.  Arkadan itişli İ3’ün ağırlık dağılımı %50 ön, %50 arka şeklinde.  1225 kg’lık i3, 10 metrelik dönüş yarıçapıyla şehir içinde kolayca manevra yapabilir gibi duruyor.

BMW i3, hafif yapısını özel bir karbon fiber ve plastik alaşımına borçlu. Çeliğin gücünü ve dayanıklılığını yarı ağırlıkta sağlayabildiği gibi, yolcular için de ekstra güvenlik sağlıyor.

Comfort, Eco Pro ve Eco Pro+ sürüş modlarıyla sürücünün güzergah ve sürüş stili ihtiyaçlarına uyum sağlıyor fakat araçta Sport modu bulunmuyor.

Şarjınız bittiğinde,  220 V, 32A lik şarj cihazını kullanarak 3 saat gibi bir sürede şarj edebiliyorsunuz. Opsiyonale olarak sunulan bir hızlı şarj ile 20 dakika içinde %80 doluluğa, 30 dakika içinde de %100 doluluğa ulaşılabiliyor.

Fiyatı nasıl olacak?

2014’ün ikinci çeyreğinde satışa sunulması planlanan i3’ün Amerika’daki vergiler eklenmemiş fiyatı  $42.000 civarında olacak. İ3, menzil artırıcı benzinli motor eklentisiyle kendisine özgü,  lüks ve konforlu tasarımıyla tam anlamıyla bir Premium elektrikli otomobil.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar