Pirelli, 46 milyon lt yakıt tasarrufu sağlıyor

Türk Pirelli, İzmit fabrikasında ürettiği çevre dostu lastikler ile 2010-2014 yılları arasında 46 milyon litre yakıt tasarrufu sağlamayı hedeflledi. Böylece karbondioksit salınımını azaltarak 5 milyon ağaca eş değerde çevreye katkı sağlamayı amaçladı. En çevreci lastik markası ödülünün sahibi olan Pirelli çalışmalarına devam ediyor.

Pirelli, doğayla uyumlu bir gelecek için daha düşük dönme direncine sahip ve buna bağlı olarak daha düşük yakıt tüketimi sağlayan ürünlere ağırlık veriyor. Pirelli, her yıl cirosunun yaklaşık %3’ünü, yani yaklaşık 180 milyon Euro’yu Ar-Ge çalışmaları için harcıyor.

İzmit Pirelli Fabrikası

Lastiklerin yakıt tüketiminde katkısı büyük

Pirelli lastikleri binek araçlarda %20, ağır vasıtalarda ise %35 oranında yakıt tüketimine etki ediyor. Pirelli’nin İzmit fabrikasında üretilen ‘’yeşil performans’’ lastikleri Cinturato ve ağır vasıta lastiği 01 düşük yakıt tüketimi ve daha uzun kilometre performansı sağlıyor.

Türk Pirelli CEO’su Mete Ekin İzmit fabrikasında üretilen Cinturato serisi lastiklerinin çevreye zararlı gazları %4 oranında azalttığını, %30 oranında arttırılmış kilometre performansına ve %20 azaltılmış dönme direncine sahip olduğunu söyledi. 01 Serisi ağır vasıta lastiklerinin de %15 daha fazla kilometre, %15 düşük yakıt tüketimi ve %15 daha az karbondioksit salınımı gerçekleştirdiğini anlattı.

Mevsimine göre lastik kullanımı 

Yaz döneminde kullanılan kış lastikleri performans kaybına neden oluyor. Daha fazla aşınma ve daha fazla yakıt tüketimine yol açıyor. Mevsimine göre lastik kullanımı otomobillerde %20, ağır vasıtalarda ise %35 oranında yakıt tüketimine etki ediyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar