Nissan Sürücüsüz Aracı, Trafikte Test Ediyor

Nissan Leaf Japonya’da halka açık yollarda sürücüsüz test edilen ilk otomobil olacak.  Geçtiğimiz günlerde Nissan 2020 yılına kadar tamamen otomatik bir otomobil üreteceğini resmi olarak açıklamıştı.

Plakaya dikkat

Nissan Başkanı Carlos Ghosn

Nissan başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn, yüksek sürücü destek teknolojileri ile donatılmış sürücüsüz otomobil için hazırlanan ilk plakayı teslim aldı. Japonya’da halka açık yollarda sürüş iznini alabilen ilk araç olan Leaf’in plakası da Nissan’ın yaptığı açıklamaya uygun olarak alınmış: 2020. Leaf’in bu çıkışı ile sürücüsüz otomobil teknolojilerindeki gelişmelerin de hızlanması bekleniyor.

Nissan’dan 2020 yılına kadar kendi kendine gidebilen otomobil sözü

Sürücüsüz Nissan modelinin direksiyonu

Halka açık yollarda sürücüsüz sistemlerinin test edileceği araç, acil bir durumda sürücünün kontrolü almasına olanak tanıyacak şekilde tasarlanmış.

Aracın test edileceği başlıklar ise şöyle: şerit korumak, otomatik çıkış, otomatik şerit değiştirmek,  daha yavaş araçları sollamak, yoğun trafikte otomatik yavaşlamak ve kırmızı ışıkta durmak.

Carlos Ghosn, yol testlerinin bu teknolojilerin gelişimi açısından çok önemli olduğunu ve verdiği destek için Japon Hükümeti’ne minnettar olduklarını söyledi.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar