Kendi Otomobilini Yap, Kendin Bin

IKEA’nın otomobil yaptığını hayal edebiliyor musunuz? İşte bir otomobil firması bunun mümkün olduğuna inanıyor, üstelik de firma spor otomobilleriyle ünlü bir ülkeden, İtalyan!

OSVehicle, tıpkı Linux gibi bir kullanıcı topluluğunun ortak çabaları ve fikirleriyle gelişecek. Tabby adı verilen model 4 tekerlek, 2 koltuk ve çıplak şasiye monte bir direksiyondan ibaret. Motoru elektrikli olan aracın toplam maliyeti 6-7 bin TL civarında. En enteresan olanı ise aracı sipariş ederseniz, siparişinizin kolilenerek adresinize kargolanıyor olması. Yeni elektrikli otomobilinizi kurmak sadece 1 saatinizi alıyor. Yukarıdaki videodaki montaj tam 41 dakika sürmüş.

Çevredostu küçük Tabby’nin yollarda bulunmasına yasal engellerin bulunmadığı bir ” Urban” versiyonu da var.  En azından İngiltere’de yasal. Tabby’nin hızı ise seçtiğiniz motora göre değişmekle beraber maksimum 90 km civarında.

Tabby’nin farklı boylarda olabilen şasisi, 2 koltuklu, 4 koltuklu, üstü açık hatta off-road versiyonunun bile hazırlanabileceğinin habercisi.  Bir otomobil satın alma ekranında, şasi, koltuk, tekerlekler gibi malzemelerin üstelik çizim versiyonlarını görmek şaşırtıcı bir deneyim. Bize göre gelecek, düşük veya sıfır emisyonlu, şehir için pratik ve bakımı kolay otomobillerin. Tabby’de bu yolda bir başlangıç adımı olabilir. Açık kodlu bir proje olan Tabby’nin nasıl ilerleyeceğini biz de merakla bekliyoruz. Daha fazla bilgi için kendi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar