Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Kahveyle çalışan otomobiller mi geliyor?

Biliminsanları kullanılmış kahve atıklarının otomobiller için yakıt olarak kullanılması konusundaki çalışmalarda gerçekten çok yol almışlar.  Bath Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma farklı bölgelerden toplanmış kahve çekirdeği atıklarının bioyakıt olarak kullanılabileceğini gösteriyor.

Aslında bu konu yeni değil. 2011’de kahve çekirdeklerini yakıt olarak kullanan bir otomobil, organik yakıt kullanan araçlar sınıfında bir hız rekoru bile kırmıştı. İngiltere’deki bir enerji şirketi ise Londra kafelerindeki kahve atıklarını evlerin ve ofislerin ısınmasında kullanılmak üzere toplamıştı.

Fakat bu son çalışma, tüm kahve atıklarının hemen hemen standart bir yapıda olduğunu ve yetiştikleri yerlerden bağımsız olarak benzer fiziksel özellikleri olduğunu gösteriyor. Bilim insanları yıllardır organik maddeleri bioyakıta çevirebilmek için uğraşıyor fakat bu durumda enerji üretmek için ürün yetiştirmek yerine atıkları değerlendirmek söz konusu.

Üniversitenin sürdürülebilir enerji bölümündeki araştırmacılar 10 kg kahveden 2 litrelik bio yakıt üretebilmişler.

Yine de kahve atıklarının bio yakıt olabilmesi için katedilmesi gereken yol uzun. Şu anki üretim hızında bio yakıtın anlamlı bir enerji kaynağı olabilmesi için daha çok kahve içmemiz gerek.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar