İngiltere’de benzinli ve dizel araçların 2040’a kadar yasaklanması isteniyor

Türkiye’de Motorlu Taşıt Vergisi şu anda silindir hacmine, yaşa ve ağırlığa göre belirleniyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MTV ve ÖTV’nin belirlenmesinde çevrenin korunması amacıyla emisyon değerlerini de dikkate alan bir çalışma başlattı. Çalışmada Avrupa ülkelerindeki vergilendirme sistemleri de mercek altına alınıyor olacak.

Çevreyi koruyan araçlar, bazı ülkelerde vergiden muaf tutuluyorlar. İngiltere’de 2001 yılından bu yana  emisyon değerleri vergilendirmede ağırlıklı olarak dikkate alınıyor. Avrupa’da bu tür bir vergilendirme sistemini en son adapte eden ülke Almanya oldu. Biz emisyona göre vergilendirme sistemlerinden bahsederken Avrupa şu anda benzinli ve dizel araçların trafikten men edilmesini tartışıyor.

İngiltere’de Liberal Demokrat Partisi, 2040 yılına kadar tüm dizel ve hybrid olmayan benzinli araçların İngiltere yollarında yasaklanması için bir öneri sundu.  İngiltere’de şu anki koalisyon hükümetinin parçası olan siyasi parti, elektrikli ve hybrid araçların benzinli ve dizel araçlar kadar yaygın ve ekonomik olması durumunda yasağın daha da erken hayata geçmelerini destekleyeceğini açıkladı. “Yeşil Büyüme ve Yeşil İşler-  0 Karbon İngiltere’ye Doğru” adlı öneri bir sonraki kongrede oya sunularak eğer kabul edilirse partinin resmi listesinde olacak.

Önerinin, İngiltere’de özel bir önemi olan klasik otomobillere ve elektrikli araçların ihtiyaç duyduğu altyapı harcamalarına değinmediği için tepki alması beklenebilir. Şu ana kadar diğer siyasi partilerden  böyle bir talep için zaman belirlemenin gerçekçi olmadığı yönünde yorumlar gelmiş. Tasarıda aynı zamanda yollarda da katedilen kilometreye, trafiğin yoğun olup olmadığı saatlere, ne tür yolun tercih edildiğine ve aracın karbondioksit emisyonuna göre yeni bir ücretlendirme sistemi de yer alıyor.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar