İlk Elektrikli Uçak, Bir Saç Kurutma Makinesinden Daha Sessiz

Fransa, elektrikli motorlara en büyük önemi veren ülkelerin başında geliyor. Renault da zaten düşük emisyon konusuna Avrupa lideri konumunda, hatta Fransa’nın ünlü müze ve saraylarında bir süredir Renault’nun kullanıma sunduğu elektrikli araçlar kullanılıyor.

Dünya’nın ilk elektrikli uçağı da, ilk uçuşunu Fransa’da tamamladı. 219 km hıza çıkabilen uçak şimdilik sadece iki kişi taşıyabiliyor. Elektrikli motorların uçaklarda da kullanılmaya başlaması doğrusu daha çok yakın gözükmüyor, hele ki 120 lityum iyon batarya kullanırken.

E-Fan adı verilen uçağın, ilk uçuşu 10 dakika sürmüş fakat elektrikli uçak, tekrar şarj gerektirmeden bir saat uçabiliyor. Elektrikli olmasının maliyet avantajı ise gerçekten çok büyük. Bir saatlik uçuş benzer sınıftaki normal uçakta $55 iken, elektrikli uçakta bu rakam $16.

Fransa Ekonomi Bakanı, “E-Fan” ı, gelecek 20 yılda, boyutları başarılı nesillerle giderek büyüyen elektrikli motorlara sahip Jumbo jetler oluşturmanın ilk adımı olarak değerlendirmiş.

Çevre dostu elektrikli motorların otomobillerdeki yaygınlığı bir yana, elektrikli uçakların, getirdikleri maliyet tasarrufları ile belli bir noktadan sonra uçak bileti fiyatlarının da düşmesini sağlayabilir.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar