Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Hibrit otomobillere dev ÖTV indirimi

Bakanlar Kurulu Resmi Gazete’de yayınladı, artık belli şartları sağlayan hibrit otomobillerde ciddi bir ÖTV indirimi uygulanacak. Hibrit teknolojisine en büyük yatırımı yapan Toyota’nın modellerinin kapsama girdiği düzenlemede yeni SUV Toyota CH-R’ın Türkiye’de üretilecek olmasının payı olduğunu görmek zor değil.

ÖTV yarıya düşürüldü

Düzenlemeyle  elektrik motoru bulunan ve elektrik motoru 50 KW’yı geçip motor silindir hacmi 1.800 cm ‘ü geçmeyen binek otomobiller için yüzde 90 olan ÖTV oranı yüzde 45’e, motor gücü 100 KW’yı geçip motor silindir hacmi 2.500 cm ‘ü geçmeyen binek otomobiller için yüzde 145 olan ÖTV oranı da yüzde 90’a düşürüldü. Düzenlemeden etkilenen modellerin başında önümüzdeki ay satışına başlanacak Toyota CH-R yer alıyor.

Toyota CH-R

Toyota CH-R, dünyada sadece Tü,rkiye’de üretilecek.

Türkiye’de satılan çoğu hibrit model 1.5lt ve altı motorlara sahip ve bu araçlardaki ÖTV oranı %45. Bu grupta herhangi bir indirim yapılmadı. Sadece Türkiye’de üretilecek olan ve ülkemizden tüm dünyaya gönderilecek Toyota CH-R’de 1.8 litrelik motor kullanılıyor.

Düzenleme sayesinde araç rekabetçi bir fiyata sahip olacak. Önümüzdeki ay satışa sunulacak Toyota CH-R’nin satış fiyatının 70.000 TL civarında olması bekleniyordu, düzenlemeyle fiyat 50.000 TL seviyelerine düşecek.

Fiyatları düşecek hibrit araçlar

Toyota Prius, Toyota RAV Hibrit,  hibrit motorlu tüm Lexus modelleri ÖTV indiriminden yararlanarak fiyatlarını önemli ölçüde düşürebilecekler. Toyota’nın düzenlemeden yararlanamayan tek modeli 1.5 lt lik motora sahip olduğu için Yaris hibrit oldu.

BMW ve Volvo’nun hibrit otomobilleri motor hacimleri nedeniyle ÖTV indiriminin dışında kaldılar. Türkiye’de yılda 1000 adet civarında hibrit otomobil satışı gerçekleşiyor, teşvikle birlikte satışların da artması söz konusu olabilir. Düşük yakıt tüketimlerine sahip hibrit araçlarda kısıtlı dahi olsa böyle bir düzenlemenin yapılmış olması ülkemiz adına sevindirici bir gelişme çünkü zaten otomobilde vergiler son derece yüksek.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar