Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Google, en sonunda sürücüsüz otomobili kendisi üretti

Google, yıllardır sürücüsüz otomobil üzerinde çalışıyor ve otomobil üreticileri ile sürücüsüz otomobili üretebilmek için görüşmeler yapıyor. Bugüne kadar mevcut otomobiller üzerinden sürücüsüz teknolojileri geliştiren Google, tamamen kendi ekibi ve iş ortaklarının eseri olan bir sürücüsüz otomobil prototipi üretti.

Bu otomobilde direksiyon, gaz, fren ve vites yok

Sürücüsüz prototipin çıkış noktası aslında, Google’ın 4 yıldır üzerinde çalıştığı acil durumlarda direksiyonun kontrolünü sürücüye vermeyi sağlayan bir sistemin yakın zamanda kolayca yapılamayacağının anlaşılmasına dayanıyor. Sürücüyü tamamen devre dışı bırakan elektrikli prototip, 2 kişilik ve çok küçük bir araç ve 100 adet üretilecek.

Cepten otomobilinizi arayın, gelip sizi alsın

Otomobilin bir mobil uygulama ile sürücüyü bulunduğu noktadan alışını Volvo’nun sürüş destek sistemlerinde görmüştük, işte Google’ın prototipi de bir uygulama ile sizi alıp, yine uygulama ile seçeceğiniz yere sizi bırakabiliyor.

Google, prototipi kendisi üretmiş olsa da, otomobil üretimi tamamen farklı bir uzmanlık alanı. Henüz firmanın otomobil üretimine gireceği mi yoksa otomobil üreticilerine teknoloji mi sağlayacağı belirsiz. Eğer sürücüsüz otomobil hayata geçerse pek çok farklı seçenek sözkonusu olabilir. Bu prototiplerin potansiyel kullanım alanlarından biri de sürücüsüz taksi olarak kullanılmaları. Ayrıca yaşlı ve engelliler için de böyle bir otomobil daha fazla özgürlük anlamına geliyor. Bütün otomobillerin böyle olduğu bir dünya sürüş keyfinizi kaçırdıysa, neden hala hız yapan otomobiller üretildiğini bir hatırlamak isteyebilirsiniz. Ayrıca insanların halen otomobil satın alırken sürüş keyfine önem verdiğini de hatırlatalım.

Google yine kimsenin düşünmediğini tercih etti

160 km menzili olan elektrikli prototipten 100 adet üretilecek.

160 km menzili olan elektrikli prototipten 100 adet üretilecek.

Google, Apple ile birlikte sürücüsüz otomobili üretmesi için en çok güvenilen marka olmuştu. Google’ın sürücüyü tamamen devreden çıkarması, Google mühendislerinin işe gidip gelirken bu araçları kullanmasıyla şekillenmiş. Hiçbir kaza yaşanmamış olsa da, bir yıl kadar önce acil bir durumda uykulu ya da dalgın sürücüye kontrolün verilmesinin tehlikeli olabileceği anlaşılınca proje tamamen yön değiştirerek %100 sürücüsüz sürüşe odaklanılmış.

Mercedes, BMW ve Volvo sürücüsüz ilerleyebilen teknolojilere sahipler fakat bunlar kısıtlı şartlar altında ve hiçbiri sürücüyü tamamen devreden çıkarmaya yönelik değil. Volvo sürücüsüz otomobilleri şu an trafikte denese de, sürücüsüz sürüşten daha çok sürüş destek sistemlerine inandıklarını da daha önce açıkça söylemişti.

Park derdi yok, trafik artık sorun değil

Google’ın prototipinin saatteki hızı otoban alt limitinde tam 40 km. Zaten araç şehir içi yollarda kullanılmak üzere üretilmiş, otobanlarda kullanılmak üzere tasarlanmamış. Elektrikli prototipin menzili ise 160 km. Elektrikli sürücüsüz otomobilde 180 metreye kadar çevreyi görebilen sensörlerle birlikte sadece yasa gereği bulunması zorunlu olduğundan eklenmiş dikiz aynası var. Aracın ön kısmı olası çarpışmalarda yayalara zarar vermemek için yumuşak köpük türevi bir malzemeden yapılmış.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar