Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Euro NCAP Sonuçları BMW i3 için Hayalkırıklığı Oldu

Euro NCAP 2013’teki en son puanları açıkladı. Çarpışma testleri ve Euro NCAP’in de aralarında olduğu bu derecelendirmelerdeki en iyi sonuçların bile dikkatle ele alınması gerekiyor çünkü testler ortalama kabuller üzerinden gerçekleştiriliyor.

Bkz: Çarpışma Testleri İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Son açıklanan sonuçlar arasında doğrusu en dikkat çeken ortalamaları ve totalde en yüksek skoru tutturan model Maserati’nin ekonomik sayılabilecek son Sedanı olduğundan birkaç gün önce bahsetmiştik.  Son sonuçlar arasında en şaşırtıcı olanı BMW’nin büyük önem verdiği, Premium bir elektrikli otomobil olan BMW i3 oldu.  Hem yaya korumada hem de güvenlik destek sistemleri kategorilerinde aldığı düşük puanlarla totalde 5 yerine 4 yıldız aldı.  Euro NCAP’e göre i3, ön kapaktaki güvenlik açıkları ve ön camın yan desteklerinin yeterince esnek olmaması nedeniyle yaya güvenliğinde %57 alabildi.

Bu sonuçlar üzerine 18 milyondan fazla üyesi olan Alman otomotiv organizasyonu ADAC, özellikle kentler için modern bir otomobil olarak tasarlanan BMW i3’ün bu eksikliklerini dikkate aldıklarını söyledi. Bu tür araçların yaya korumalarına özel bir önem vermeleri gerektiğini de ekledi.

BMW i3, güvenlik destek sistemlerinde elektronik denge kontrolünü (ESC) standart donanım olarak sunmakla testin gerek şartlarını yerine getirmiş fakat arka koltuklar için emniyet kemeri hatırlatmaları olmadığı için bu kategoride skoru %55 olabilmiş.

Euro NCAP değerlendirmesine göre i3’ün hızlanmasını kontrol etmek için tasarlanmış sistem değerlendirme yapmak için gereken oranı tutturamamış.

BMW’nin uzun süredir yatırım yaptığı, seri üretimini başlattığı, 10 bin ön sipariş ve 100 bin test sürüşü talebi aldığı Premium elektrikli i3’ten beklentisi oldukça yüksekti. Son Euro NCAP sonuçları aracın güvenliği konusunda endişe yaratabilir ve gelecekteki alıcıların da fikirlerinin değişmesine neden olabilir.

BMW yetkililerine göre, Euro NCAP sonuçları, i3’ün özel fren ve sensörleri gibi BMW’nin yaya koruması için attığı adımları dikkate almamış. Sonuçlarla ilgili kesin görüşlerini bildirmeden önce marka kendi içinde bir değerlendirme yapacak.  BMW i9’a kadar markalaştırmayı planladığı i serisinin oluşturulabilmesi için 2 milyar avro harcadı. Serinin bir sonraki otomobili, 2014 bahar aylarında piyasaya sunulacak olan i8 hibrid olacak.

Euro NCAP’in son açıkladığı diğer sonuçları görmek için tıklayın.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar