Elektrikli Otomobillerle Araç Paylaşımı Beklenenden Hızlı Büyüyor

Daha önce Toyota‘nın bir sivil toplum kuruluşu ile birlikte elektrikli otomobillerle araç paylaşımı konusuna girdiğini duyurmuştuk.  Almanya’da da benzer bir girişim büyük başarı sağlamış durumda.

Almanya’da bir yıl kadar önce kurulan ve sadece elektrikli otomobil paylaşımı sağlayan Ruhrauto-e, 750 kullanıcıya ve kısa dönem kiralamada kullanılan 40 elektrikli otomobile sahip. Devlet yardımıyla kurulan işletme, 8 farklı şehirde 26 kiralama istasyonu ile faaliyet gösteriyor.

Elektrikli otomobil filosu şu ana kadar 90 bin km yol yapmış.  Girişimin kurucusu olan ve aynı zamanda hem öğretim görevlisi hem de oto uzmanı olan Ferdinand Dudenhöffer,  bu durumun 12 ton karbondioksitin doğaya salınmaktan kurtarıldığını söylüyor.

Elektrikli otomobillerden oluşan bir kiralık otomobil filosu ile böylesi bir başarıyı aslında beklemiyorlarmış. Önümüzdeki yılın sonu ile birlikte 400 kullanıcıya ulaşabileceklerini düşünürken bu yıl bitmeden 750 kullanıcıya ulaşmışlar.

Alman Ulaştırma Bakanlığı projeye 1.15 milyon avro yatırmış. Filoda sıkça rastlanan elektrikli otomobiller arasında, Opel Ampera, Nissan Leaf, Renault Twizy ve Smart Fortwo bulunuyor.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar