Elektrikli Otomobiller Yokken O Vardı: Enfield 8000

Bu yıl Frankfurt Fuarı, yüzyılın en büyük elektrikli otomobil fuarına dönüşmüştü. Fakat elektrikli otomobiller  henüz neredeyse  her markanın ürün portföyünde yer almıyorken, bundan tam 40 yıl önce İngiltere’de zamanlarının çok ötesinde tasarımlara sahip 100 adet elektrikli otomobil üretilmişti.

Enfield 8000 ilk olarak 1966 yılında İngiliz Hükümeti Elektik Konseyi’nin açtığı bir yarışma için prototip olarak üretilmiş. Yarışmada Ford gibi rakipleri sollayarak kontrata hak kazanmış ve 100 adet üretim yapmış. 6 Voltluk 8 monoblok bataryayla araç, saatte 77 km hızı ve 90 km menzili ile kısa mesafe yolculuk yapan şehirli İngilizler için düşünülmüş.

Enfield 8000

Enfield 8000, piyasaya sunulduğu dönem otomotiv medyasından da oldukça olumlu değerlendirmeler almış. Döneminin çarpışma testlerinden tam not alan araç, dönemin Porsche marka araçlarından bile daha düşük bir sürtünme katsayısına sahipmiş. Hatta uluslararası bir fuarda sergilendiği dönem, Amerika’nın ne ilginç ki bugün sürücüsüz otomobillerin yasal olarak dolaşabildiği California eyaletinde benzinli araçlara ağır kısıtlar getirilen bir bölgede üretilmek istenmiş. Fakat petrol şirketleriyle nakliye işleri yapan Enfield otomotivin Yunan asıllı sahibi, petrol kartelinin tepkisinden çekinerek teklifi reddetmiş.

Elektrikli Otomobil

Üretimin durmasında en etkili olan aslında günümüzde de henüz tamamen aşılamamış bir sorun; Yüksek fiyatı. Üretildiği dönem bu küçük elektrikli otomobilin yerine iki tane Mini satın alınabiliyormuş. 1976’da tamamen duran üretim sonrası, araç artık sadece koleksiyonerlerde ve müzelerde bulunuyor.

Küçük, pratik, şehirli ve yeniden şarj edilebilen bir elektrikli otomobilin yapılabileceğini göstermesiyle aslında Enfiled 8000, aslında şu anda elektrikli otomobil üreten otomobil firmalarına ilham kaynağı olmuş.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar