Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Elektrikli Otomobiller Ne Sesi Çıkarsın?

Elektrikli otomobiller konusunda yaşanan gelişmeler ve atılan önemli adımların endüstriyi getirdiği nokta oldukça ironik. Son derece sessiz olabilen bu araçların, sessizliğinin doğurabileceği tehlikeler nedeniyle, Dünya, elektrikli otomobillere sonradan ses eklenmesini tartışıyor.

Kullananlar bilirler, elektrikli otomobiller ve şehir içi hızlarda hibrid araçlar, ilerlerken tamamen sessizler. Sürüş keyfi açısından bu sessizlik insanı çok etkilese de yayalar, hele ki görme engelliler açısından durum daha karışık. Gelen aracın sesini hiç duymayacak birinin karşıdan karşıya geçerken bir araçla çarpışması çok daha kolay.  Çarpışma önleyici sistemler her ne kadar yeni çarpışma testlerinde önemli bir kriter olsa da dolaşımdaki çoğu araçta bu sistemler bulunmuyor. Konuyu araştıran Amerikan trafik güvenliği yetkilileri de bu karara varmışlar.

Araba sesi, motor sesi, kuş sesi..

Otomobillere ses ekleyelim evet ama ne sesi? En eğlenceli kısım burada başlıyor. Görme engelli bir grup, jantlara küçük taş parçaları eklemeyi önermiş. Araç her hareket ettiğinde çarpışarak ses çıkaran taşlar, araç çalışır fakat yürümez haldeyken sorun olmuş. Bir başka grupsa tamamen bildiğimiz otomobillerin seslerini çıkarması gerektiğini savunmuşlar.

Hangi marka, ne sesi istiyor?

Otomobil üreticilerinin pazarlama departmanları markalarının imajını güçlendirecek sesler için konuyu fırsat bilmişler. Porsche, hemen benzinli güçlü modellerinin motor seslerini eklemek istemiş. Nissan her zamanki fütüristik yaklaşımıyla kuş sesi çıkaran bir hibrid otomobilin nasıl olacağını merak etmiş. Bazı üreticiler tüm otomobillerin aynı standart sesi çıkarması gerektiğini, böylece herkeste aynı algının oluşabileceğini söylemişler. Herkesin hemfikir olduğu tek konu bazı standartlar olması gerektiği olmuş ve bu standartları da trafik güvenliği kuruluşu uzun araştırmalar sonucunda belirlemiş.

248 sayfalık araştırmanın özeti şu; araçlara sonradan eklenecek bu sesler, elektrikli bir otomobilin geldiğini haber veren, aracın ne mesafede olduğunu, yönünü, hızını ifade eden, insanın sinirlerini bozmayacak özellikte olmak zorunda fakat son karar henüz verilmemiş.

Bu konudaki çalışmalar halen devam ediyor. Otomobil üreticileri, hukukçular,  psikologlar, ses tasarımcıları, psikoakustik uzmanları bu konuda incelemelerde bulunuyorlar. Elektrikli otomobillerin seslerinin ne olacağı, sanıyoruz ki bu araçlar milyonlarca adetlere ulaştığı zaman belli olabilecek.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar