Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Elektrikli otomobiller kalp pili kullananlar için güvenli mi?

Hybrid ya da elektrikli otomobillerden yayılan elektromanyetik dalgalarının kalp pillerine zarar vererek kalp krizine neden olabileceği eğer aklınızdan geçtiyse, rahat bir nefes alabilirsiniz. Araştırma sonucu bu yönde bir kanıt bulamadı.

Dünya’nın önde gelen medikal eğitim ve araştırma vakıflarından Mayo Clinic, San Francisco’da geçtiğimiz günlerde ” Hybrid otomobiller ve Kalp Pilleri bir arada güvenli mi?” isimli bir araştırmanın sonucunu paylaştı. Kalp pilleri ve implantların dışarıdan gelen sinyalleri bazen insan kalbinden geliyor gibi algılayabildikleri doğru fakat hybrid otomobillerin bu tepkiye neden olmadığı ispatlandı. Mayo Clinic 30 katılımcı ve 3 farklı implant markasıyla, elektrik ve manyetik alanları 2012 model bir Toyota Prius otomobilin hem içinde farklı yerlerde ve pozisyonlarda hem de dışında test etmiş. Çalışmada elektromanyetik  dalga çatışmasına neden olabilecek seviyenin altında titreşimler alınmış.

Mayo Clinic yaptığı basın açıklamasında, sonuçlardan kesin emin olunması için farklı model cihazlar ve farklı hybrid otomobillerle de daha başka testler yapılması gerektiğini de bildiriyor.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 11 ayda 95 elektrikli otomobil satışı gerçekleşmişti. Karbondioksit salınımı açısından avantaj sunan ve çevreci elektrikli otomobillerin kalp hastaları için güvenli olup olmadığı konusunda umarız Türkiye’de de çalışmalar başlatılır.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar